| Numero1 a întrebat:

Cum as putea sa scap de arsurile solare insuportabile(durerile acelea groaznice) am fost la plaja si m-am bronzat si m-am inrosit rau de tot chiar daca m-am dat si cu protectie. Exista vreun remediu ceva care macar sa mai reduca din dureri? Funda.
P.S Sper ca am ales categoria corecta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cel mai simplu remediu este uleiul de masline. Partea proasta este ca iti murdaresti hainele. Dar poti sta asa pana intra in piele si te poti imbraca dupa. Uleiul de masline este foarte bun si contra oparelilor, fie de la caldura sau de la apa fiarta sau alte surse de caldura.
Se mai poate folosi iaurtul uns pe portiunea care s-a ars.
http://www.sfatulmedicului.ro/......popor_3273

| Numero1 explică (pentru Elianna):

Chiar asta mi-a zis si mama, tot uleiul de masline l-am folosit si azi ca sa ma bronzez si acum o sa fac iar asa, dar vroiam sa vad si alte variante.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iaurt rece sau un lapte special dupa expunere solara (exista unul foarte bun de la l'Oreal)

| danielaxyz a răspuns:

Unguent de galbenele(de la plafar)

| Numero1 explică (pentru danielaxyz):

Va multumesc tuturor... am sa incerc ce ma sfatuiti si am sa dau vot la toti ceilalti.

| MuñequitaLoka a răspuns:

Pune iaurt...asta ajuta
si fa un dus rece iar pe urma date cu crema hidratanta, crema va conserva racoarea dusului rece in piele.
si dupa creme pune iaurt simplu de la frigider

| Numero1 explică (pentru MuñequitaLoka):

Va multumesc tuturor... am sa va dau si voturi.

| GaBrYeLa18 a răspuns:

Buna! ai putea sa te dai cu iaurt o data pe zi si in afara de iaurt sa folosesti o crema (nivea sau de galbenele)asta sigur va amelioara durerea si arsurile! De asemenea ai putea sa mergi si la doctor sa-i ceri parerea daca consideri ca e necesar dar el tot iti va prescrie vreaun fel de crema si iti va recomanda sa nu te expui indelungat la soare.Ai putea sa mergi la o farmacie si sa intrbi de o crema de genul acesta! Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes si multa sanatate!big grin

| Numero1 explică (pentru GaBrYeLa18):

Va multumesc tuturor, toate raspunsurile merita funda + voturi.

| カルメン a răspuns:

Cel mai bun remediu pe care l-am i9ncercat eu este iaurtul cu laptele.si eu am patit acelasi lucru ca si tine m-am ars rau de tot eram toata rosie si nu puteam sa mai port pantaloni scurti tricouri doar tricouri lali ai lungi sau rochite.cand imi faceam baie imi puneam un litru/doi de lapte in cada si stateam in apa cam 15 minute, dupa ce ieseam ma dadea mam cu iaurt si pana dimineata imi trceau durerile dar bine inteles ca atunci can "ma vedea" soarele iar incepea sa ma doara.am repetat chestia asta cateva zile iar apoi nu a mai fos nevoie pentru ca mi-au trecuthappy