| ovy777 a întrebat:

Am dureri in zona rotulei doar ca sub aceasta(rotula) si as dori sa stiu ce pot face(durerile nu sunt in tot timpul, doar cand fac sport sau cand fac genoflexiuni sau daca fac sarituri)? Durerile nu sunt trecatoare deoarece am aceste dureri de o luna si jumatate.Am 13 ani, ar putea fi durerile cresterii? Eu sunt un mic practicant parkour si fotbalist si joc si putin baschet, iar aceste dureri nu prea imi permit sa parctic mult timp aceste sporturi(daca joc fotbal o ora imi cedeaza genunchi imediat sau daca ma opresc mult timp din alergat sau din parkour). Multumesc anticipat, si as dori si parerea voastra, nu numai indemnuri sa merg la un control medical. Dau funda celui care ma ajuta sa scap de durerile astea insuportabile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ohze a răspuns:

Amice am avut si eu aceeasi problemawinking sunt practicant de 3run si stiu exact ce trebuie sa faci: I-pentru a scapa de durere trebuie sa tii piciorul intins si sa apesi pe rotula de cateva ori...fa asta cand simti durerea sau cand iei pauza de la antrenamente. II- Ia-ti niste genunchiere din intersport sau din alt magazin sportiv... trebuie sa spui celui care vinde unde te doare si o sa-ti recomande el niste genunchiere. Dupa ce le-ai cumparat poartale la fiecare antrenament!

3 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Cred ca tot medicul iti va putea rezolva durerea,pentru ca se pare ca ai meniscus,si asta o poate trata numai nenea doctorul,ungel pina atunci cu crema VOLTAREN, dar grabeste-te la medic, sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci sport intensiv, sau de performanta s-ar putea sa ai nevoie de o suplimentare a alimentatiei cu vitamine si minerale. Cred ca ai nevoie de glucozamina si boswellia, care va ajuta la refacerea cartilajului, cel imi bine sin surse naturale si nu sintetizate in laborator ( artrostop). Incearca de la Nutrilite ( Amway), ai nevoie de cel putin 6 luni de folosire neintrerupta, dar e bine sa consulti un medic ortoped si sa-i spui ce ti-am recomandat.

| England_Motorhead_1985 a răspuns:

Poti gasi glucozamina si boswellia aici: http://www.premiumvitae.com/glucozamina-si-boswellia/
Aceste suplimente te pot ajuta pe termen lung. Tata a facut sport de performanta si a avut ruptura de menisc, iar de cand foloseste Glucozamina & boswellia (de aprox 3 luni) a uitat de durerile provocate de schimbarile vremii.