| anonim_4396 a întrebat:

Am o durere cumplita in partea de jos a rotulei (la intalnirea ligamentului cu rotula si cu membrana sinoviala ), la genunchiul stang. Mentionez ca sunt sportiv de performanta (voley) am 17 ani, am crescut foarte brusc in inaltime (25 cm in 2 ultimii 2 ani, inaltimea actuala 1.98).
Ce poate fi? Menisc, ruptura de ligament, pierderea lichidului sinovial, apa la genunchi, lipsa garsimii din genunchi?
Rog seriozitate, poza- http://grabilla.com/02a18-a7bd6803-8dcf-42b3-99f5-d81139 0f8f90.png
( Durerea se accentueaza la efort, urcatul scarilor, sarituri si cand apas in portiunea incercuita, pe zona punctata a rotulei )
Care este solutia? Nu vreau sa renunt la sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Consulta un medic. Pentru durere iti recomand banda magnetica kneeactive big grin

| Octavian26 a răspuns:

In primul rand nu cred ca vei gasi un raspuns concret aici! Iti recomand sa mergi la medic pentru consult. Am avut aceeas durere timp de 3 saptamani dupa ce am avut rotula sarita. Poate sa fie pur si simplu osu lovit iar pana se vindeca sa tot simti durere! Succes.