| adina2610 a întrebat:

am ajuns in aceasta situatie de a incerca sa gasesc un raspuns pe acest site deoarece sunt oarecum in pragul disperarii si vreau sa aflu pareri noi.la varsta de 12 ani au inceput sa ma doara ambii umeri, dar nu simultan.aceste dureri erau in general nocturne si au avut loc periodic timp de cativa ani.mai tarziu au inceput sa ma doara genunchii (nu pot localiza exact durerea,daca e articulatia sau osul propriu-zis) la fel ca si umerii. peste ceva timp au inceput durerile la incheieturile de la maini,ma dureau enorm de tare, ma trezeam noaptea si plangeam efectiv.nu a trecut cu nicio crema, nimic.recent mi-au revenit durerile la genunchi,dar intr-un mod mult mai accentuat,incat am momente in care nu am curajul sa imi schimb pozitia piciorului. sunt niste dureri severe, insuportabile.am fost la medic care mi-a facut analizele si apoi mi-a dat si diagnosticul : de la simpla crestere. dar sunt niste dureri insuportabile si nu au loc deodata la ambii genunchi,spre exemplu,sau la ambele incheieturi de la maini,ci pur si simplu un an ma doare un genunchi, urmatorul o mana si tot asa. totusi am ajuns la varsta de 20 de ani iar aceste dureri se agraveaza. nu mai revin cu aceeasi periodicitate ca inainte, dar atunci cand revin sunt insuportabile. as vrea sa stiu daca a mai experimentat cineva aceste lucruri si ce metode a gasit.va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlexRv a răspuns:

Buna!

In primul rând vreau sa știi ca îmi pare rău de durerea pe care trebuie sa o suporți, îmi dau seama ca trebuie sa fie absolut îngrozitoare.

Pe alta pare, nu știu eu la ce medici ai fost, și ce probe ți-au făcut, dar după durerea care zici ca o ai, trebuie sa fie o probleme cu ligamentele în general. Nu poate fii de la creștere, creșterea nu implica durere și suferință, crești fără sa iți dai seama.

Tias recomanda sa mergi la un traumatolog (medic care se ocupa de oasele corpului). Iți doresc multa bafta și sper sa iți găsească o soluție la aceasta problema!

| Sardinaaa a răspuns:

Este de la vreme!

| PedoBarbie a răspuns (pentru Sardinaaa):

Bolile nu sunt de la vreme.

| Sardinaaa a răspuns (pentru PedoBarbie):

Asta ar fi fost o varianta, nu ai vazut si al doilea raspuns?

| Sardinaaa a răspuns:

Sau: mananci multa branza? bei mult lapte? sau apa plata sau minerala cu continut de calciu marit? sau orice aliment ce contine calciu in exces? Paine feliata cu continut de propionat de calciu? Renunta la ele pentru un timp, bea ceai de merisor 2-3 zile la rand cantitati normale, cumpara de la un magazin naturist cacao integrala pulbere, amesteca o lingurita cu varf de pudra de cacao cu 2/3 pahar apa RECE, zahar dupa dorinta si bea numai in momentul in care ai criza dureroasa! Ar trebuii efectul sa se simta in 2 maxim 20 minute sau in cazuri grave-lipiri de vertebre de exemplu 3 maximum 4 zile cate 1-2 doze pe zi! Ceaiul de preferinta de baut la cca 2 ore dupa doza de cacao! Revino cu rezultatele experientei si mai vorbim!

| Sardinaaa a răspuns:

Incearca metoda pe care am scris-o, nu are ce rau sa iti faca si este de la un specialist!