| Cpiryan_Cipy_1995 a întrebat:

Am efectuat o examinare RMN la coloana cervicala concluziile sunt :
- mic hemangiom atipic vertebral C5,
- minima cavitate hidromielica la nivel C6,
- hipertrofie amigdaliana, faringiana si palatina,
Daca puteti sa imi spuneti ce inseamna, trebuie sa stau cu frica pana consult un medic specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Hemangiomul este o tumora benigna, in functie de gradul de afectare al coloanei cervicale, medicul va hotari daca o va opera sau nu. Avand in vedere ca e atipic, excizia chirurgicala ar fi o decizie buna.
Hidromielia reprezinta dilatarea canalului central al maduvei spinarii (in interiorul substantei cenusii se afla in mod normal un canal mic in care se afla lichis cefalorahidian-LCR-), in care se acumuleaza LCR.
Hipertrofia e cresterea in volum a unitatilor anatomice scrise de tine.
Dupa parerea mea, cel mai bine e sa vezi un neurolog, trebuie sa urmezi o conduita terapeutica potrivita afectiunilor tale. Nu e de joaca.