| Haiducul325 a întrebat:

Pentru o durere in zona cervicala coloana la ce medic specialist trebuie sa merg? Reumatologie, neurolog sau neorochirurg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut asemenea probleme de dureri cervicale (timp indelungat) si am fost indrumat la un medic neurolog, spacialist in asemenea dureri. El mi-a prescris tratamentul (medicamentos + fizioterapie) si am scapat de dureri, definitiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai intîi mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la radiografie ca fara trimitere costă 100 lei, nici cu trimitere nu este gratis daca clinica unde faci radiografia nu are contract cu casa sau nu face gratis, dupa ce faci radiografia mergi cu ea la medicul ortoped sa o citeasca, medicul neurolog se ocupă de cap craniu, cel ortoped de oase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred că la neurologie, dar uite in acest articol, răspunde un medic primar in ortopedie-traumatologie.
https://smartliving.ro/......pecialist/

| mi25 a răspuns:

Poti merge la oricare, dar nu stiu cu ce folos la neurochirurg.
Medicul de familie iti da trimitere la medicul specialist la care considera el. Pe mine m-a trimis la fizoterapeut care, la randul lui m-a trimis la radiografie (nu la radiologie). Apoi m-a trimis la fizioterapie, unde am facut 10 sedinte de mai multe proceduri, in functie de ce a aparut pe imagine: unde electomagnetice, ultrasunete, parafinare, masaj.

| iliilinka a răspuns:

Prima dată, te duci pa doctorul de familie acolo îți va da o trimitere la radiologie, după ce îți vin rezultatele, te duci la doctor înapoi iar doctorul respectiv îți va spune ce ai