| ioanamaria2000 a întrebat:

Am facut analiza de secretie si mi-a iesit ca am candida. Am primit ovule ca si tratament. Trebuie sa iau alte masuri? Pe internet scria ca trebuie sa fierb lenjeria intima...sau sa fac spalaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Spala lenjeria la fel, nu face spalaturi, nu intretine relatii sexuale pana nu termini tratamentul si nu afli ca e totul ok.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba un medic! Nu vezi ca aici dau raspunsuri aiurea? Trebuie fiarta lenjeria, poarta lenjerie din bumbac, fara fire sintetice, si pantalonii care stau prea stransi pe corp si nu lasa pielea sa respire, dupa treaba mare la WC sterge-te dinspre fata spre in spate. Apropo! Arabii nu prea folosesc hartie igenica ci apa si sapun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost la ginecolog de ce nu l ai intrebat pe el?

| Brizbriz a răspuns:

1. FIERBE lenjeria, altfel o sa ai placerea sa faci din nou candida, ciupercile sunt FOARTE reziliente
2. foloseste un detergent puternic, care si dezinfecteaza de gen vanish:
https://www.emag.ro/......D607QBBBM/
https://www.vanish.ro/produse/pudre/vanish-oxi-action-extra-hygiene-pudra/

| Nirvanaaa a răspuns:

De preferabil in perioada asta sa nu ai contact sexual. In rest, totul cum faci de obicei.

| NunuNini a răspuns:

"Alte masuri" sunt primele: IGIENA! Da, fierbi lenjeria pentru ca e deja infectata. Si da, spala-te mereu in toata zona intima.