| ioanamaria2000 a întrebat:

Ce tratament pentru candida sa fac? Nu vreau sa mai merg la doctor, dau cate 300 de lei la fiecare 2 saptamani pentru ca reapare. Am un dulap plin de cutii goale ale medicamentelelor pe care le-am luat in cele 5 luni in care a tot reaparut.
Va las o lista cu ce am luat si va rog sa imi recomandati si altceva, cine stie, poate dau de medicamentul minune.
Prima data am mers deoarece am observat lipsa menstruatiei. Atunci i-am zis ca am si o secretie alba care aparuse inainte sa merg la ginecolog. Mi s-a dat Duphaston, mi-a aparut ciclul, apoi mi s-au dat pentru prima data anticonceptionale pana in luna mai. De atunci am inceput tratamentele pentru ca analizele au venit si Candida spp era bifata acolo.
Ciprinol antibiotic
Tavanic 500mg antibiotic
Macmiror crema
Macmiror ovule
Zifex ovule, 2 cure
Cervugid ovule, 3 cure
Gyniel plus 7 ovule
Spalaturi cu Tantum Rosa
Spalaturi cu FemininB
Am ajuns sa cred ca sufar de cea mai oribila boala si ca nu o sa ma mai vindec vreodata
Folosesc gel intim de la Uractiv, fierb lenjeria intima, partenerul a facut tratament de fiecare data cu mine. Chiar daca nu mai avusesem contact sexual de o luna, tot mi-a aparut de 2-3 ori in intervalul ala, asa ca e exclus sa iau de la el. Nu stiu ce sa mai fac...la 20 de ani ma simt atat de bolnava.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candida este o ciuperca, care paraziteaza zona intima, dar se poate raspandi si in tot organismul!
Sunt cateva REGULI de respectat in cazul de asemenea infectii (si nu numai):
1. Tratamentul se aplica AMBILOR parteneri, paralel, SI inca 2-3 saptamani dupa disparitia simptomelor
2. Lenjeria ambilor parteneri trebuie dezinfectata la fiecare spalare /fierbere.
3. In cazul candidei, este indicata folosirea solutiei de BICARBONAT DE SODIU (1 lingurita la un litru de apa). Cu aceasta solutie se spala zona intima, precum si lenjeria folosita. Bicarbonatul de sodiu este cel mai bun antidot la indemana impotriva ciupercilor (inclusiv impotriva ciupercilor de la unghii)!
4. Femeile trebuie sa faca paralel atat tratament extern, cat si intern.

Cu regulile de mai sus respectate, candida dispare in 3-4 saptamani din organism.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai o infectie puternica in corp si sigur este data de sistemul tau imunitar, ai facut analize de sange sa vezi poate ai diabet, doar asa se explica reinfectarea ta si rezistenta organismuluyi tau la pastile, diabetul, el din cauza glicemiiilor mari nu lasa organismul sa vindece rani si infectiile sa dispara, pana nu tratezi diabetul daca ai, nu vei face nimic, si diabetul se va trata fie cu pastile fie cu insulină sau si cu insulina si cu pastile, numai cauta la ginecolog tratament, mergi la medicul de familie si cere i trimitere la diabet. Esti din Bucuresti?

| 19Mary19 a răspuns:

Părerea mea este ca, gândindu-te doar acolo, încep simptomele. Și eu am avut probleme mai mulți ani, făceam tot felul de tratamente. Ma ajuta sa ma spăl cu apa cu bicarbonat.
Am încetat sa mai iau tratament, am încetat sa mai merg la doctori. Am inceput sa ma spăl cu ceai de galbenele, cu apa cu puțin bicarbonat și...am și uitat cât de rau era pentru ca nu a mai apărut. Dar m-am luptat sa îmi iau gândul de la aceasta problema.

| Brizbriz a răspuns:

Fa-ti analize complete, ai sanse mari sa ai si altceva, mult mai grav, si care nu te lasa sa te vindeci

| ioanamaria2000 explică:

Diseara o sa ajung la farmacie ca sa iau ceva. De dimineata am facut cu irigatorul spalatura cu Tantum Rosa si aveam crema vaginala Macmiror cu nistatina in ea. M-am dat si la exterior si in interior. Oare e ok ce am facut?

| natur a răspuns:

Cheia insanatosirii tale este intarirea sistemului tau imunitar. Vezi acest articol: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/candidoza

| Aatrox17 a răspuns:

Și eu am avut de 2 ori, de fiecare data mi-a trecut cu canesten gyn, eu luam gyn uno dar s au scot, mai sunt pe tratament de 3 zile și crema, eu zic sa iei pastilele. găsești oriunde, sunt in jur de 40 50 de lei. După tratament încearcă sa eviti lenjeria care nu e de bumbac, schimbatul lenjeriilor de pat sa fie mult mult mai des, pijamalele schimbate. in mare parte astea. Eu zic ca te ajuta, văd ca acolo ai folosit tot doar canesten nu, și e bun pentru infecțiile genitale, ai grija de tine, sper sa te ajute

| ioanamaria2000 explică (pentru Aatrox17):

Te referi la ovulele canesten? Da, nu le-am luat pe astea.