| ioanamaria2000 a întrebat:

Acum aproximativ un an si jumatate am facut pentru prima data candida din prostie, pentru ca am incercat OB-uri pentru prima data si nu mi-au priit. Am fost si la gonecolog atunci pentru orima data deoarece abia imi incepusem viata sexuala de cateva luni. Mi s-a dat tratament cu antibiotic si cu ovule. Mentionez ca probabil din cauza infectiei nu imi venise nici menstruatia ceea ce m-a speriat foarte tare si doctorița mi-a bagat pe gat anticonceptionale pentru reglarea ciclului din nou. Am început sa le iau, dar faceam infectii urinare aproape lunare de la ele si secretii ciudate. I-am spus si nu m-a lasat sa le opresc, si imi spunea mereu ca am candida si am luat cam 6 luni non stop antibiotic si ovule(sute). Am schimbat medicul, mi-am dat seama ca primul nu are treaba de nimic. La al doilea am facut analize iar, nu mi-a iesit candida, desi eu am o secretie alba constanta in vagin, nu a iesit nimic ca as avea, dar mi-a zis ca am o rana pe col ca trebuie operata urgent si ca trebuie sa ma programeze. Nu am auzit de aceasta rana la cel dinainte, de unde as fi putut sa o fac. Mai ales ca nu lucra cu CAS al doilea medic, am gandit ca vrea sa faca bani de pe mine. Nu stiu unde sa merg. La orice medic ma duc vrea sa imi dea tratamente de la farmaciile lor partenere sau sa imi faca interventii. Am 22 de ani, nu vreau sa nu mai pot face copii si acum am prins frica, nu mai vreau sa merg niciunde. S-a mai confruntat cineva cu aceasta secretie? Sa fie o dereglare de flora avand in vedere ca 6 luni am facut zilnic spalaturi interne si ovule? Nu iese nimic la analize decat ceva mai multe bacterii la nivelul florei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand cel mai probabil candida dacă ai făcut a fost de la contactul sexual,nici de cum de la ob.Iar pe urma,nu vreau sa te superi pe mine dar nu poți sa spui ca toți medici sunt tâmpiți doar tu ști cel mai bine ce ai.
Dacă medici îți dau tratamente și îți spun că ai ceva grav, se prea poate sa fie asa, iar tu dacă tot amâni anumite controale și intervenții vei da în boli mai urate.
Încearcă un al trei-lea medic ca și asa nu ai încotro și tinete de el și de ce îți spune ca să te faci bine.

Scurgerile de care spui tu dacă nu sunt urat mirositoare și nu îți provoacă mancarimi, durere, disconfort nu sunt îngrijorătoare.Toate femeile avem.In schimb dacă medicul îți spune ca sunt o problema, trebuie tratat.

| alisa201921 a răspuns:

Mie ginecologul mi-a spus ca sunt interzise spălăturile vaginale, decât in unele cazuri. De la spălăturile vaginale poți face Gardnella. De la ovule nu prea este posibil sa fie dereglare. Recomand sa cauți alt medic, sa faci Femoflor screen si sa vezi exact ce ai. Legat de rana pe col poți încerca sa mai faci ecografie la alt medic. Cu greu găsești pe cineva competent. Eu am confrunt cu infertilitate si fiecare îmi spuneai lucruri diferite. De la tratamentele lor m-am făcut cât casa. Și mie îmi recomanda operații, însă de pe la 22 de ani operație nu prea vreau. Deci cauta alt specialist