| alinaa765 a întrebat:

Buna ziua! A mai trecut cineva prin situatie asemanatoare?
Totul a inceput in toamna cand uneori simteam ca nu pot sa inghit, lucru care s-a accentuat dupa o enterocolita. Am fost la ORL unde mi-a pus diagnostic de rinita cronica hipertrofica, dar nu a vazut ceva anormal care sa aiba legatura cu inghititul si m-a trimis la gastro. La gastro am facut o endoscopie digestiva superioara unde a rezultat un usor reflux, si o mica hernie hiatala, si mi-a prescris nexium. Am inceput sa ma simt mai bine dar apoi mi-a revenit din nou dificultatea de inghitire, a venit mai grea incat nici apa si saliva nu le pot inghitii si colac peste pupaza, am si astm si asta ma face sa respir greu. Faptul ca ma inec cu apa si saliva imi creste usor panica si se inrautateste. Doctorul a zis ca poate fi acalazie si m-a trimis in Cluj la manometrie, insa eu nu simt alimentele blocate in esofag, simt ca si cum muschii gatului nu sunt OK. La endoscopie pe langa un usor reflux mi-a gasit o rana mica pe esofag, unde a zis ca ajunsese demult acidul, insa eu nu il simt, mai demult in urma cu ani de zile il simteam. Nu mai suport starea asta, de 3 zile nu am mancat decat zeama de supa.A mai patit cineva asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Incearca un test de candidoza bucala de la farmacie.
Unul din simptome este dificultatea la inghitire.

| LaviniuA a răspuns:

Deci nu poti inghiti mancarea? Poate nu ai postura buna cand stai la masa, stai cu capul prea in fata, sunt muschii gatului incordati?
Incearca ceva gimnastica medicala pentru postura ca sa stai drepta.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună
Poti sa incerci sa stai relaxată corporal, fara pic de stres, sa presupui ca nu ai nici o problema de inghitit si sa incerci sa inghiti ceva (incearca sa consideri ca esti bine si n-ai nimic, ca atunci cand nu aveai probleme si vroiai sa mananci )?

| norisorulpufos a răspuns:

Uite părerea mea
Probabil ai probleme de respiratie,de asta nu poti inghiti.
Parcă chiar tu spuneai de ceva astm.
Asa ca incepe să faci exercitii de respiratie.
Mergi la marginea padurii sau daca poti la munte,unde e aer proaspat si inspira adanc si rar de zece ori.
Chiar si de la fereastra blocului poti face asta in fiecare seara.
Poti incerca sa inspiri adanc pe nas,expiratie gură.
Apoi incearca inspiratie-expiratie doar pe gura.
Ia ceva siropuri de brad,podbal,cimbisor,patlagina.
Preferabil sa fie doar cu miere,fara zahar.
Incearca sa nu mai inghiti saliva, adica inghitit in sec, muschii sunt prea incordati.
Maseaza usor gatul cu o crema relaxanta, sunt acolo ca niste corzi ca de chitara, trebuie să le ciupesti cu degetele ca și cum ai canta.