| Ady9999 a întrebat:

Am facut o ieri entorsa la glezna, am auzit o pocnitura tare si gata, apoi in 30 de sec s-a umflat foarte tare.Acuma sa mai dezumflat ca am pus gheata dar calc greu pe picior si mai imi amortesc si degetele de la picioare cateodata. Ce ar trebui sa fac? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

În primul rând du-te de urgență la spital și fă-ți o radiografie, o entorsă nu este o mică joacă, e ceva destul de grav.

Baftă.

| DianaScorpio a răspuns:

Du-te la spital sa ti se faca si o radiografie, nu cumva sa ai si o fractura pe langa ea sau sa ai ligamentul rupt. Si nu mai calca deloc pe picior pana nu te prezinti la doctor si nu ti se face o radiografie! E posibil sa agravezi foarte tare situatia! Du-te la medic si in urma consultului, iti va spune el ce si cum trebuie sa faci. In orice caz te poti astepta sa nu mai ai voie sa calci pe picior o perioada de timp.

| jouly a răspuns:

Sa nu cumva sa ti-oi fi rupt ceva daca te doare tare du-te la medic daca nu te doare tare bandajeaza-ti glezna si stai linistit cateva zile pana iti trece

| ionutz03 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic si sa faci o radiografie, sa nu cumva sa fie vreo fisura.Nu astepta sa se agraveze.
Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea mult sa nu fie o gluma toata mica ta intamplare povestita aici, eu te indrum sa mergi daca este adevarat cat mai repede la un doctor.
Ai nevoie de radiografie si nu mai calca pe piciorul respectiv, ai putea strivi un nerv si-ti poate fi fatal!
Lasa gheata si prezinta-te la cea mai apropiata unitate medicala.

| Rebeca_5235 a răspuns:

Ar trebuii sa mergi sa iti faci o radiografie. daca mergi la urgenta este gratuit. E mai bine sa stii 100% ce ai.
Eu am avut entorsa de 2 ori. Deci s-a intamplat cam ca la tine, la mine s-a si invinetit. Doctorul nu mi-a facut nimic, mi-a spus sa nu calc pe picor o saptamana deloc si sa incerc sa il ti sus. Am aplicat compresa cu Rivanol (sa fie foarte rece rivanolul) si mi-a spus sa nu pun fasa elastica.
Ca sa fii 100% sigur ce ai si de ce grad e entorsa e mai bine sa mergi la medic sa faci un film.

| lovetwilight a răspuns:

HEI UITE du-te la spital si cere parerea unu i pedic!