| DaTsIk a întrebat:

Bună,am făcut o entorsă la gleznă,s-a umflat destul de tare și nu prea pot calca pe picior, ce recomandați? O cremă/alifie ceva pentru a "scăpa" mai repede de problemă, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Sa pui compresa cu apa ree /gheata pe umflatura si in urul ei
2. Stai cat mai mult pe marginea mesei, de unde iti poti atarna piciorul, sa nu atinga podeaua. Roteste-ti laba piciorului in jurul gleznei, in ambele sensuri, de cat mai multe ori. Luxatia se va aseza la loc in cateva ore.
3. Daca trebuie sa te deplasezi (la baie sau sa mananci etc.) atunci nu alca pe calcaie (doar pe varful degetelor)!

Daca te doare si maine, atunci mergi la un medic ortoped, sa-ti faca radiografie la glezna!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai fost la medic pentru a afla exact daca este entorsa? Iti recomand sa urmaresti aici : https://www.youtube.com/watch?v=fcd_iG_BjTQ

Poti ruga pe cineva sa iti cumpere de la farmacie o crema antiinflamatoare, plus bandaje.Nu e nimic grav, doar ca va dura ceva pana trece.Am o prietena care mereu facea entorse la dans si a supravietuit just fine.:))

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un ortoped.Iti va recomanda o radigrafie
Pana atunci, comprese reci. Pune o carpa pe locul respectiv, cateva cuburi de gheata, apoi fasa elastica. Cand stai intins piciorul trebuie sa stea ridicat, pus undeva pe perna.Gheata schimbata la ore. Durerea si umflatura cedeaza in cateva zile, dar te vei resimti cateva saptamani.

| Hyperion7 a răspuns:

Gheata ai incercat?

| DaTsIk explică (pentru Hyperion7):

Da am pus și am să mai pun, astăzi pe seară ce m-am lovit

| Hyperion7 a răspuns (pentru DaTsIk):

Îmi pare rău!sad
Oricum, o sa se vindece, stai fara griji!
Se mai întâmplă și de astea.