| LupusDei1993 a întrebat:

Am facut recent analize la sange si am carenta de fier si glicemia putin mare dar doar putin peste limita.
Cu glicemia am inceput de ceva timp sa o indrept dar ce fac cu lipsa de fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Exista o serie de tratamente pentru anemie. Acestea au rolul de creste numarul de globule rosii in sange, lucru care, in mod automat, mareste nivelul de oxigen.

Anemie prin deficit de fier: suplimentele cu fier si alimentatia sanatoasa pot fi eficiente.
Anemie prin deficit de vitamine: Tratarea acestei forme presupune administrarea de suplimente alimentare si vaccinuri cu vitamina B12.

In cazul in care anemia este cauzata de un deficit alimentar, este suficient sa consumati alimente bogate in fier. Printre alimentele bogate in fier se numara:
cerealele si painea fortificata cu fier
legumele verzi cu frunze, cum ar fi varza si spanacul
leguminoasele si fasolea
orezul brun
carnea alba sau rosie
nucile si semintele
carnea de peste
tofu
ouale
fructele confiate, cum ar fi caisele, stafidele si prunele uscate