| anonim_4396 a întrebat:

Pastilele de Acid Folic ingrasa?
Am fost diagnosticata cu anemie prin lipsa de fier, asta am de mult timp dar acum am facut analize mai amanuntite si mi-au dat fier Tothema si Pastile de acod folic pentru a se asimila mai bine. Dar simt asa ca am facut burta sau nu stiu ma simt greoaie sunt si balonata. Sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Ii dau dreptate Alesiei, dar vreau sa te intreb: tu preferi sa ramai cu o anemie care iti da stari de somnolenta, oboseala, sa nu te poti concentra corect(pentru ca hematiile tale sunt in numar mic, ele sunt responsabile de transportul oxigenului si avand anemie, la tesuturile tale nu ajunge suficient oxigen) in loc sa iei 2-3 kg(lucru care oricum nu se intampla) pe care le poti da jos foarte repede?
Pe langa recomandarile medicului, nu uita si tu de fierul din alimentatie: urzici, spanac, naut, fistic, mazare etc si din sursa animala: ficatul, pentru ca la fel ca la oameni, excesul de fier ramane stocat in ficat, iar cel mai bogat este cel din porc.
Anemia pe care o ai tu e de foarte multe ori cauzata de lipsa alimentatiei, asa ca pune mana si mananca, nu e de joaca cu sanatatea! Mai bine 2 kg in plus si sa fii sanatoasa, zic eu. Fa sport si nu o sa mai ai "problema" asta

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Multumesc pentru sfaturi! Apreciez si asa am sa fac. Te pup.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Acidul folic (vitamina B9) nu ingrasa iar lipsa acestuia din organism este constatata in cazul scaderii sub greutatea normala sau un cazul unor stari patologice (diaree,anemie,unele cancere etc).De alfel, nicio vitamina si niciun element mineral (fier,sodiu, potasiu, calciu, fosfor etc.) de care organismul are nevoie nu determina, prin ele insasi, o crestere in greutate.Fiecare vitamina si fiecare element mineral dintr-un organism viu au un rol deosebit de important in mentinerea vietii!

| cristimihailov a răspuns:

Schimba pe acid folic obtinut din plante nu cel sintetic.