| LoveSunshine069 a întrebat:

Am 17 ani. In 2008, am facut o serie de analize de sange, unde s-a constatat ca am glicemia un pic cam mare, putin peste limite, fierul de asemenea, prea mult in organism. Anul acesta, am facut din nou analizele acelea si la fel, fier prea mult, glicemie mare, in rest toate bune. big grin Cand eram mai mica aveam lipsa de fier si am urmat si un tratament cu un sirop. Nu mai inteleg nimic. sad Este vreo problema? Sa fie asta cauza pentru care nu ma pot ingrasa sub nici o forma? Sincer, as vrea sa mai pun 3, 4, 5,...10 kg, de ce nu. laughing Sunt slaba... pentru inaltimea pe care o am. :-s Ce ar trebui sa fac? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| teateutza a răspuns:

Problema este cu fierul, ca la mine, dar mi-a trecut si acum sunt inregula deci fi atenta ce trebuie sa faci: nu mananci urmatoarele: brocoli, ou prajit sau galbenusul de la oul fiert, stafide, curmale, caise+ poti sa bei niste ceai de patrunjel iti face bine.
Mie mi-a fost mult mai bine dupa aceata cura si acum sunt in regula cu fierul.

| LoveSunshine069 explică (pentru teateutza):

Multumesc mult pentru sfaturi! Sper sa fie de ajutor. Sincer, nu inteleg de la ce e asta.

| teateutza a răspuns (pentru LoveSunshine069):

De la siropul pe care l-ai luat cand erai mica si eu cand eram mica aveam foarte putin fier si mama m-a indopat cu vitamine si acum aveam prea mult fier dar pana la urma mi-au facut si mult bine vitaminele acelea

| LoveSunshine069 explică (pentru teateutza):

Deci pana la urma patrunjelul zici tu ca ar fi bun pentru problema pe care o am cu fierul? thinking

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Iti spun sincer sa iei o perioada mai indelungata ( vreun an ) Vitamax si a vezi tu ce fel te ffaci, cunosc pe cineva care a fost slaba si tot la fel a vrut sa deina mai grasa, si sa vezi,, ca acuma este obeza!

| LoveSunshine069 explică (pentru aallyynnuuttzzaa):

Am mai incercat cu vitamine. Am luat chiar si Vitamax, ce pot sa zic. nu prea vad rezultate. Ma gandeam daca e cumva problema cu fierul. Desi, nu vad legatura.

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Poate care are probleme de genu; elimina toate vitamiinele si proteinele, toate eentiale corpului, si ii trebuie un tratament pentru fixarea calcului in oase, profa mea de bio lua din astea!

| LoveSunshine069 explică (pentru aallyynnuuttzzaa):

Sincer, nu stiu. Posibil. Eu am mai luat si vitamine, dar degeaba.