| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex pe 22 dur si fara preludiu si de atunci ma doare ovarul drept cand ma ridic, asez. De la ce poate fi durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ma refeream la lungimea ciclurilor, nu a menstruatiei.

Ciclul reprezinta totalitatea fazelor (menstruatie, perioada nefertila, perioada fertila, perioada luteala), ce se repeta ciclic la un anumit numar de zile (in mod normal minim 21 si maxim 45). Ziua 1 este prima zi a menstruatiei, iar ultima zi este ziua anterioara urmatoarei menstruatii.

In cazul femeilor cu ciclu regulat, acesta are mereu aceeasi durata, de exemplu 28 de zile.In cazul femeilor cu cicluri neregulate, acesta are lungimi diferite de fiecare data (sau aproape de fiecare data).

Am intrebat asta deoarece durerea, asa cum ai descris-o tu, are legatura cu sexul dur, dar ma gandesc la faptul ca, daca ai un ciclu neregulat, ar putea fi vorba de o situatie medicala (chisturi, de exemplu), care a fost inrautatita de sexul dur, mai ales daca ai un partener mai dotat, care nu a avut grija deloc.
Este ingrijorator, deoarece durerea in urma unui astfel de contact, nu ar trebui sa dureze mai mult de 48h.

Ai putea preciza datele ultimelor cicluri (5-6 luni macar)?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai scris in primele randuri deja. Care mai e rostul intrebarii? Daca nici sex nu stiti sa faceti, e grava situatia.
Mergi la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai fortat te ai incordat si de acolo te doare ovarul, ala cu care ai facutr sex este prost, cum sa faca sex fara preludiu fara sa fi tu pregatita, animalul, vrea numai el plăcere, de tine il doare in fund, acum trebuie sa mergi la ginecolog sa te consulte si opreste te numai face sex cu baiatul acela, stai la caldura pune ti sticle cu apa calda pe zona vaginului ca sa cedeze durerea, poti lua un nurofen sau in cazuri de crize un piafen, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebare: "De la ce poate fii durerea?"

Auto-raspuns: "Am facut sex pe 22 dur si fara preludiu, si de atunci ma doare ovarul drept cand ma ridic, asez"

Raspunsul ti l-ai dat singura!

| Floridori a răspuns:

Stiu ca pare irelevant, dar daca mi-ai putea raspunde, ar fi util, pentru ca am o vaga banuiala despre ce poate fi vorba.

Ciclurile tale cat de regulate sunt? Care este lungimea lor?

| Mmmmmm7172 a răspuns (pentru Floridori):

De obicei îmi vine in ziua in care trebuie sau cu o zi întârziere. Durează 5-6 zile maxim 7 ft rar

| Mmmmmm7172 a răspuns (pentru Floridori):

Iunie: 31
Iulie: 31
August: 31
Septembrie: 28
Octombrie: 28
Noiembrie încă nu mi-a venit, au trecut 25 de zile

| Floridori a răspuns (pentru Mmmmmm7172):

Voi banui ca in iunie e vorba de ziua 30...

30 iun.-30 iul. = 31 zile;
31 iul.-30 aug.= 31 zile;
31 aug.-27 sep.= 28 zile;
28 sep.-27 oct.= 30 zile;
28 oct.-4 dec.(astazi)= 37 zile si inca nu a aparut menstruatia, deci azi ar fi ziua 38 daca inca nu apare pana diseara.Nu stiu exact cum ai calculat ca au trecut 25 de zile...

Nu ai un ciclu perfect regulat, dupa cum se poate observa, dar daca in mod constant diferentele nu depasesc +/- 3 zile si aceasta situatie in care menstruatia intarzie atat de mult sa apara, este una singulara, am putea zice ca ai cicluri partial neregulate.

Tu faci cum crezi ca este mai bine, dar sfatul meu este urmatorul: maine iti faci o programare la ginecologul tau, sau la un ginecolog oarecare, dar bun (recomandarea mea ar fi sa fie barbat, deoarece femeile ginecolog tind sa fie foarte subiective in astfel de situatii).Ii explici exact ce si cum, iar acesta iti va putea confirma sau infirma existenta unor probleme la nivelul ovarelor, uterului, colului etc.
Dupa cum am spus, nu este normal sa ai dureri timp de 2 saptamani.
Exista si posibilitatea ca sexul dur sa iti fi provocat traume in alte zone, dar tu sa ai impresia ca durerile se resimt in zona ovarului.

Daca ai intretinut relatii si cu 1-2 saptamani inainte de data de 22, ma gandesc si la posibilitatea unei sarcini ectopice, chiar daca sansele sunt minime, dar nu este cazul sa te joci cu sanatatea ta si sa stai asa.
Mergi neaparat la medic!

| Mmmmmm7172 a răspuns (pentru Floridori):

Îmi pare rău, dar nu am înțeles din prima prea bine cum se calculează. Acum sper că am înțeles, mă scuzați.
In iunie mi-a venit pe 24

24iun - 29iul = 36 zile
30iul - 3sept = 36 zile
4sept - 7oct = 34 zile
8oct - 6 nov = 30 zile
7nov - azi(încă nu mi-a venit) = 28 zile

Înainte de data de 22 am întreținut relații doar pe 1, adică cu 21 de zile înainte. Se poate sa fie o sarcina?

La medicul ginecolog trebuie sa am 18 ani ca da merg singura? Am 17 ani.

Mulțumesc pentru explicații!

| Floridori a răspuns (pentru Mmmmmm7172):

Nu este nicio problema.Se mai intampla sa ne incurcam.
Daca nu stii, inveti.Acesta este si scopul.

Pentru a calcula lungimea ciclurilor se considera ziua 1 a ciclului prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi a ciclului este ziua de dinaintea urmatoarei menstruatii.Astfel prima zi a menstruatiei este mereu ziua 1 a ciclului.

Din exemplul tau, se intelege ca menstruatiile tale au inceput pe 24 iunie, 30 iulie, 4 septembrie, 8 octombrie si 7 noiembrie. Daca e asa, atunci de data asta ai calculat corect happy

Avand un ciclu neregulat, nu se poate stabili o zi in care este asteptata urmatoarea menstruatie, deci este imposibil de stabilit si o perioada fertila si cu atat mai putin se poate spune daca exista posibilitatea unei sarcini sau nu.

In orice caz, deoarece ai peste 16 ani si inca nu ti s-au regulat ciclurile, sfatul meu ar fi sa mergi mai intai la endocrinolog si apoi la ginecolog, deoarece ciclurile neregulate au cauze de natura hormonala.
Aceleasi dezechilibre hormonale care cauzeaza ciclurile neregulate, pot cauza microchisturi ovariene si ale afectiuni ale aparatului reproducator.
Desigur, eu pot doar sa imi dau cu parerea, deoarece este necesar sa se faca anumite investigatii pentru a confirma aceste suspiciuni.De aceea este necesar sa mergi la medic.

In orice caz, poti merge la medicul ginecolog, fara ca acordul parintilor sa fie necesar, incepand de la varsta de 16 ani.

Deci, la 17 ani nu numai ca poti sa mergi singura, dar in situatia ta, ar fi si indicat sa faci acest lucru.

Acum, daca imi permiti un sfat mai personal... Data viitoare, atunci cand in timpul unui act sexual, te doare sau nu te simti confortabil, indiferent de motiv, spune-i tipului sa se opreasca. Daca nu o face, se considera viol, chiar daca actul a fost initial consimtit.

| Mmmmmm7172 a răspuns (pentru Floridori):

Mulțumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru Mmmmmm7172):

Cu drag!
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Mmmmmm7172):

Ma refeream la lungimea ciclurilor, nu a menstruatiei.

Ciclul reprezinta totalitatea fazelor (menstruatie, perioada nefertila, perioada fertila, perioada luteala), ce se repeta ciclic la un anumit numar de zile (in mod normal minim 21 si maxim 45). Ziua 1 este prima zi a menstruatiei, iar ultima zi este ziua anterioara urmatoarei menstruatii.

In cazul femeilor cu ciclu regulat, acesta are mereu aceeasi durata, de exemplu 28 de zile.In cazul femeilor cu cicluri neregulate, acesta are lungimi diferite de fiecare data (sau aproape de fiecare data).

Am intrebat asta deoarece durerea, asa cum ai descris-o tu, are legatura cu sexul dur, dar ma gandesc la faptul ca, daca ai un ciclu neregulat, ar putea fi vorba de o situatie medicala (chisturi, de exemplu), care a fost inrautatita de sexul dur, mai ales daca ai un partener mai dotat, care nu a avut grija deloc.
Este ingrijorator, deoarece durerea in urma unui astfel de contact, nu ar trebui sa dureze mai mult de 48h.

Ai putea preciza datele ultimelor cicluri (5-6 luni macar)?

| Yuoia a răspuns:

De la "dur".

| dariaflorina a răspuns:

De la sexul dur.