| donstefano a întrebat:

Am facut un control oftalmologic si am fost diagnosticat cu Ambliopie (ochiul lenes) la ochiul stang.As vrea sa stiu daca se mai poate face ceva pentru recuperarea vederii, eventual operatie.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Strabismul se corecteaza prin operatie --- fiul meu a facut-o cu succes la varsta de 7 ani( strabismul a fost evident de la 2 ani ) dupa ce toate celelalte metode nu au dat rezultatul scontat. Citeste despre ambliopie aici : http://www.scribd.com/doc/46166765/Ambliopia

| adri16 a răspuns:

Nu e nevoie neaparat sa faci operatie, poti incerca exercitii pentru imbunatatirea vederii, eu una am miopie si am incercat exercitiile pentru vedere si chiar functioneaza, am observat o imbunatatire, functioneaza pentru toate defectele vederii, intra pe site-ul acesta http://www.renuntalaochelari.com/ si vei primi exercitiile si sfaturi pentru imbunatatirea vederii
sper ca te-am ajutat :)