| Bejan_Cezar_1973 a întrebat:

Am facut un tatuaj mare pe toata gamba piciorului
au fost batute multe culori pentru a da o imagine 3 dimensionala
sunt plin de tatuaje dar nu au fost probleme
este primul tatuaj pe gamba, problema este ca tatuajul arata bine.fara urma de complicatii...dar laba piciorului si incheietura este umflata. exact ca la o entorsa (este si rosu in acea zona)
a fost facut intr-o singura sedinta (7 ore de cerneala)
acum iau ibuprofen.800 si antibiotic de o zi., a scazut putin aceasta inflamatie...dar acum a revenit din nou
este normal sa fie umflata parte de jos a piciorului (falange si incheietura)?
sunt complicati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Poti să-l întrebi pe băiatul care ti-a facut tatuajul daca e normal, dar daca nu esti învinețit cred ca nu e nimic grav, încearcă sa ti multa gheata acolo, probabil piciorul încă nu s-a obisniuit cu substanțele străine introduse odată cu tatuajul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma pricep dar iti spun ca tatuajele nu sunt sanatoase. iti acopera porii si nu e sanatos. e treaba ta ca ti ai facut tatuaje. dar o sa vezi ca o sa poti face cancer de piele sau alte complicatii. eu doar ti am spus ce o sa se intampla (probabil). multa sanatate

| Bejan_Cezar_1973 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce recomanda doctorii
primul tatuaj l-am facut acum 15 ani...
tatuarea este un hobby ...este o placere ca multe altele in ceasta viata
da este adevarat ...am tatuaje ..multe pe brate spate si picior...
sa spunem ca multe lucruri sunt nocive in ziua de azi
eu de exemplu duc o viata sportiva (sunt anti alcool si multe altele)
daca nu am in facut cancer al pielii in 20 de ani, cred ca nu voi face de acum incolo
cancerul si alte complicatii apar in urma porcariilor pe care le respiram si le mancam azi
totul este plin de E si porcarii nimic nu mai este natural

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bejan_Cezar_1973):

Da asa este iti dau dreptate. Cati ani aveti?

| Bejan_Cezar_1973 explică (pentru anonim_4396):

42...de ani...

| Bejan_Cezar_1973 explică (pentru anonim_4396):

Am 42 de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bejan_Cezar_1973):

Multi inainte

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bejan_Cezar_1973):

Eu zic sa nu te mai tatuezi. ai destule tatuaje. lasa le pe astea nu iti mai face altele. parerea mea. Funda?

| Ottakringer a răspuns:

Mergi la un control sa vezi ce zice un medic. Si eu am tatuaje cam de 9-10 ani si nu am patit asa. Am si facut tatuaje si nimeni nu a patit asta. A fost umflat si la mine dar dupa 2 zile nu mai era nimic. Du-te la un medic ( familie ) si intreaba sa vezi ..cred ca ai o imflamatie ceva.

| Bejan_Cezar_1973 explică (pentru Ottakringer):

Am fost, am luat antiinflamator si antibiotic acuma
sper ca totul va fi bine (incepe sa se dezumfle)
Piciorul a fost fortat cu tatuarea, au fost facute prea multe culori una peste alta (tatuajul propriu este o rana deschisa, cand tatuezi mai multe culori una peste alta este o reactie a corpului de autoaparare)
Stiu ca nu este bine ca sa inflamat, sper sa revina la normal
Nu vreau ca placerea de a avea un nou tatuaj sa fie umbrita de complicatii...

| Bejan_Cezar_1973 explică (pentru Ottakringer):

Am acoperit tatuajele vechi facute acum 15 ani si am facut tatuaje noi in ultimele 30 de zile
Sa spunem ca au fost alocate 30 de ore doar pentru noile tatuaje in aceasta ultima luna
Sper ca totul sa fie bine
imi plac tatuajele
Am uat antiinflamatori si antibiotic, sper ca totul sa revina la normal

| Sulty_Mihai_1986 a răspuns (pentru Bejan_Cezar_1973):

Ce anti inflamator ai luat?