| Bybanu a întrebat:

Salut, mi-am facut ieri un tatuaj pe gamba... dupa ce l-a terminat, logic locul cu tatuajul era umflat.
Dimineata imi trecuse umflatura tatuajului.dar acum este umflata toata partea unde este amplasat tatuajul.

Nu am pielea rosie, nu ma mananca, nu ma doare rau la apasare, nu e umflat tot piciorul de jur imprejur, pot merge.

Problema mea era daca asa e normal sa se umfle sau se intampla ceva? laughing

PS: e primul tatuaj!

Răspuns Câştigător
| badboy50087 a răspuns:

Este absolut normal deoarece pielea ta a fost foarte afectata la un nivel mai adanc( in derm). Umflatura va trece de la sine, dar pune niste comprese cu apa rece pentru a grabi vindecarea. big grin

| Bybanu explică (pentru badboy50087):

Nu prea ai voie sa pui compresa cu apa pe tatuaj...il decolorezi.

mai am o intrebare daca se poate!

Mi s-a zis, am citit si pe net ca trebuie sa formeze acea coaja... daca eu ma dau cu unguent ca sa fie tatuajul mereu umed..acea coaja se mai poate forma?
Dau cu unguent si ea se formeaza orice ar fi nu?

2 răspunsuri:
| baddgirl a răspuns:

Hey
E normal sa se umfle pana intr-o anumita masura, dar daca zici ca nu te doare, poti merge, e ok.Gamba este o zona destul de sensibila, si de aia s-a umflat iar, si probabil o sa mai fie umflat o perioada de timp.Nu pune comprese cu apa pe el, pentru ca risti ca apa sa decoloreze tatuajul, mai ales ca e proaspat facut. Daca ti se pare ceva anormal la el, mai bine dai o fuga pana la farmacie si iei un antiimflamator happy