| Angelica_Iovita_1971 a întrebat:

Am fata de 16 ani care mi-a facut prima data sambata o criza dar nu stiu sa va explic cum se numesc sambata fiind afara i-a amortit mana dreapta i-a scapat telefonul din mama dupa aceea amorteala s-a dus in jos pe picior dupa aceea i-a amortit coltu gurii tot pe dreapta s-a speriat. I-au trecut amortelile, dar a luat-o durerea de cap insuportabila am ajuns cu ea la spital la camera de garda acolo stand si asteptand i s-a facut iarasi rau i-a amortit mana, piciorul si gura tot pe partea dreapta de acolo ne-au trimis la neorologie pedriatrie i-a facut un eeg in urma povestii rezultatul i-a iesit bun doctora de la spital a spus ca nu stie ce are a mai spus ca daca mai i se intampla sa vin cu ea sa o internez. ce poate sa aiba? nu stiu sunt o mama disperata astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Scuza-ma dar daca doctorul nu stie inca ce are, te astepti sa gasesti aici un raspuns mai bun? sad

Mie imi suna a pareza, semipareza sau nevroza.

In orice caz in stadiul incipit.

Dar acum eu nu sunt doctor. Vorbesc din experiente traite sau vazute.

Ar putea fii pana si o banala cadere de calciu.

Repet! Nu sunt doctor! Tot ce am zis e la nivel de speculatie!

Sper sa nu fie nimic grav cu fiica ta! Dar mai mult de atat nu cred ca te putem ajuta.Imi pare rau pentru situatie! sad

Insanatosire grabnica!

| DeeaV a răspuns:

Eu am patit acelasi lucru de la 18 ani dar cu mana stanga si cu toata partea stanga a corpului, la fel, doctorii nu au stiut ce am, rezultatul final fiind stresul, mai patesc din cand in cand sa imi paralizeze mana stanga, dar slab. Din proprie experienta o sfatuiesc sa nu se enerveze, streseze, consume. Totul e pe fond nervos. Dar nu strica un control mai serios la un neurolog bun.

| lovemeoana a răspuns:

Si eu am facut astfel de crize. la mana stanga. daca aveam ceva in mana il scapam. am fost la medic si mi-a spus ca e din cauza lipsei de calciu. am urmat un tratamnet destul de lejer...pastile: calciu, magneziu, zinc. oricum trebuie sa mergeti la un consult mai amanuntit sa nu fie altceva mai grav. insanatosire grabnica :*