| Girly111 a întrebat:

Am foarte multe cosuri pe spate sad si nu stiu cum sa scap de ele! Am incercat tot felul de creme si pastile, am fost si la deramatolog si degeaba. Ce pot face in privinta asta? sad funda. (am 18 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Iunona a răspuns:

Incearca sa te duci la alt dermatolog ca sa iti prescrie o crema pe baza de antibiotic sau niste pastile mai puternice.

| Ironicnαme a răspuns:

Cum adică degeaba? Nu ţi-a dat vreo cremă bună? Du-te la un alt dermatolog, nu există doar unul în ţara asta. Părerea mea este să nu te mai scarpini (nu ştiu dacă ai făcut-o deja, dar presupun că da), să nu le storci (nici la asta nu sunt sigură dar nici nu poţi nega că nu ai făcut asta). Dacă nu trec în termen de 1-2 ani, s-ar putea să ai o mare iritaţie la piele. În adoleşcenţă nu ţi-ai îngrijit pielea?

| Girly111 explică (pentru Ironicnαme):

Ba da, normal ca am ingrijit-o. Degeaba, am incercat cam de toate, dar niciun rezultat.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Sunt doua solutii : natural si chimic care trebuiesc combinate
substanta chimica ar fi acidul salicilic care are propietatea de a dezinfecta i care face pielea fina. Pt aceasta iei o pastila si o pisezi si o pui intr-o lingurita de apa si te freci cu ea dupa ce ATENTIE ai curatat pielea prin spalare cu SAPUN DE CASA de la baba Rada nu din comert!

| CartofiorDulce a răspuns:

Lasa-le sa treaca de la sine.

| Girly111 explică (pentru CartofiorDulce):

Nu cred ca mai are cum, le am deja de 5 ani. sad

| CartofiorDulce a răspuns:

Mergi sa faci baie in apa termala, ajuta foarte mult pentru piele... Aveam o alergie de la soare vara trecuta si dupa ce am facut baie mi-a trecut pana seara.