| anonim_4396 a întrebat:

Am fost azi la urgente la orl si mi-a aspirat ceara cu un furtun si aveam o bucata ce era mai tare de cerumen si nu a putut aspira si a cerut o sonda sau ce era unei colege si in final o reusit da s-a uitat atent si o zis ca am ramas cu o zgarietura si ca va trece in 3 zile cu niste picaturi si o zis ca dupa 2 saptamani sa revin daca mai tiuie urechea dar momentan o considerat ca nu trebuie tratament pentru tiuit ca cica ar fi de la psihic, de la anxietate. Acum nu stiu cum o sa rezist 2 saptamani cu acest tiuit groaznic. Ce ma framanta pe mine e acea zgarietura de la furtun care mi-a tras ceara, e normal asa ceva? Va rog raspundeti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are actiune antibacteriana si, probabil, vrea sa previna o infectie! Probabil sunt bacterii sensibile la Cloramfenicol! Daca nu ai incredere mergi la un medic de alta varsta! Spune-i ce tratament iei!

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ca este in regula, tu ceri sfaturi de la niste persoane care nu au legatura cu meseria? Pe aici nu vei gasi doctori poate doar cineva care a facut un curs de sanitari si acum se da mare dand sfaturi aiurite. Care-i logica?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eu faceam referire la acea zgarietura din ureche cand mi-a tras ceara din urechi cu acel furtun ce aspira daca e normal sa se intample asa in unele cazuri sau daca o mai patit careva, ca doar nu cred ca sunt singuru care si-o scos ceara din urechi. dar in legatura cu acea zgarietura o zis ca trece in 3 zile cu picaturi daca ma intrebi pe mine nici nu stiu cum se cheama denumirea acelei proceduri eu credeam ca face ceva spalaturi in ureche nu aspira ceara cu un furtun despre sfera olr nu am deloc cunostinte

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i problema. Zgaraietura va trece. Bine ca ti-a aspirat si n-a facut spalatura. Bunicul meu a ramas surd din cauza spalaturii. Jetul de apa oxigenata poate fi, uneori, prea puternic pentru timpan. Tiuitul in urechi poate fi si de la alte cauze. Mergi la medicul de familie sa-ti ia tensiunea!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am medic de familie da nu-s angajat asa ca nu imi poate da trimitere da tensiune da si multe alte cauze mersi oricum

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie trimitere de tensiune. Medicul de familie ti-o ia pe loc cu tensiometrul. La noi si cand ma duc sa-mi iau medicamentele imi ia tensiunea si nivelul de oxigen iar daca nu mananc si cer, imi ia si glicemia. Sau mergi la o farmacie si spui ca ai niste ameteli si vrei sa vezi daca ai tensiune mare.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Da iti multumesc frumos, da nu inteleg de ce mi-a dat pentru acea zgarietura din ureche picaturi oftalmice suspensie de la betabioptal ce treaba are picaturile oftalmice cu acea zgarietura din ureche

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Acum vad ca s-a mutat tiuitu si la cealalta ureche cred ca la ambele imi suna nu stiu ce sa ma fac ma distruge psihic tiuiturile astea macar daca ar mai inceta dar sunt permanente 24 din 24

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am inteles sunt pentru a nu face infectia, atata timp cat nu imi fac rau nu e nici o problema. mersi frumos pentru sfat. totusi putea fi mai atent cu sonda aia sau ce era aia sa previna zgarietura.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Dar un lucru ma nelinisteste de ce mia aspirat ceara din ureche si nu a facut spalaturi cu apa mi-a aspirat cu un furtun sonda nici nu stiu ce e chestia aia, mentionez ca un alt doctor m-a pus sa cumpar un spray pentru ceara si cu sprayul acela sm dat 3 zile sa se inmoaie dopu de ceara

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia cu sprayul o puteai face si tu acasa, fara sa mai mergi la ăia cu aspiratoru.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Are actiune antibacteriana si, probabil, vrea sa previna o infectie! Probabil sunt bacterii sensibile la Cloramfenicol! Daca nu ai incredere mergi la un medic de alta varsta! Spune-i ce tratament iei!

| darrio2007 a răspuns:

De obicei se fac spalaturi cu apa calda, nu stiu unde ai nimerit tu de ti-a aspirat ceara din urechi.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da asta ma intreb si eu la urgente la orl am fost si erau 2 arabi o femeie si un barbat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Din câte știe moașa, da
O să reziști tu cumva, ești bărbat puternic!winking

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Crezi tu Diana ca o sa rezist? laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing poate

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

In rest esti ok toate bune si frumoase?