| anonim_4396 a întrebat:

De o zi imi tiuie urechea neincetat, cred ca e vorba de tinitus. Am fost la urgente la ORL si mi-o dat un spray pentru ceara, luni m-a chemat sa fac spalaturi auriculare dar trebuie sa platesc fiindca medicul de familie nu imi poate da trimitere fiindca nu sunt angajat. pPentru a depista auzul si daca am vreo infectie trebuie sa platesc? O sa mai scap oare vreodata de acest tiuit? Deja simt ca o iau razna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Capul sus!
Am avut si eu probleme periodice cu urechile si au trecut dupa tratament.
Daca tiuitul este doar de o zi, atunci nu trebuie sa disperi degeaba. Tiuitul aparut brusc deseori este cauzat de o imflamatie sau o infectie. Ambele cazuri se pot trata, daca nu a fost neglijat.
Medicul iti va da tratament corespunzator, pe care sa-l urmezi riguros! Ai sanse ca dupa tratament sa-ti revina auzul normal, fara urmari negative.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tiuitul poate fi cauzat si de o imflamatie locala, care se poate trata.
Mergi luni la medic sa te spele la urechi si dupa aceea sa te consulte.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Dar poate fi tinitus vad ca e permanent tiuitu inflamatia e doar una dintre zecile de cauze ce declanseaza tinitus sincer sa fiu din ce am citit nu imi fac mari sperante ca voi scapa de acest tiuit dar sper sa fie doar o inflamatie asa cum spui tu si sa nu cheltui atatia bani la numeri doctori care oricum nu cred ca imi va gasi cauza tunitusului... Cred ca cea mai buna solutie ar fi un aparat care sa mascheze acel sunet

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

De fapt astazi e a treia zi de cand am probleme, la urechea care imi tiuie nu am avut probleme la cealalta in schimb aveam cateodata simptome de tinitus gen clinchet de clopotei si sensibilitate la muzica la frecvente inalte cred ca se trage din cauza faptului ca in trecut am ascultat in casti muzica la maxim, cred ca e ceva mai grav decat o infectie dar nu exclud nici chestia asta

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Maine vei vedea rezultatul investigatiilor. happy
Sa spui ce a constatat si recomandat medicul!

Zgomotul mare atenueaza simtul auzului, dar in timp se poate reveni, daca faci exercitii de ascultare a sunetelor foarte slabe.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai maine sau poimaine trebuie sa merg sa imi faca spalaturi la urechi
Si acea chestie trebuie sa o platesc chiar daca e la urgente din cauza faptului ca nu sunt angajat ca ei mi-au cerut trimitere de la medicu de familie da eu nu lucrez, asa ca, ca sa vada ce probleme am la ureche ma gandesc ca trebuie sa platesc da nu sunt sigur, norocul meu e ca o sa vina soramea de dincolo si ma ajuta ea. Dar nu imi fac sperante ca voi scapa de tiuit

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi chiar MAINE, fiindca orice intarziere a tratamentului poate dauna!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Capul sus!
Am avut si eu probleme periodice cu urechile si au trecut dupa tratament.
Daca tiuitul este doar de o zi, atunci nu trebuie sa disperi degeaba. Tiuitul aparut brusc deseori este cauzat de o imflamatie sau o infectie. Ambele cazuri se pot trata, daca nu a fost neglijat.
Medicul iti va da tratament corespunzator, pe care sa-l urmezi riguros! Ai sanse ca dupa tratament sa-ti revina auzul normal, fara urmari negative.

| gabicoo a răspuns:

Plătești nu ai de ales!
Nu te juca cu sănătatea ta!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

și eu tușesc de am senzația că o să-mi iasă sufletu' din mine
plătește acolo să nu pățești ceva grav și să nu mai auzi de loc
nu te uita la bani, o să-i recâștigi tu cumva, „don't worry, be happy"winking

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

„Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."
©TPU

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da ai dreptate da poate cheltui ogramada de bani si tot nu voi scapa de acest tiuit sad trebuia de mult sa fi mers da am avut buletinu pierdut

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=LCCoyWbKMl8
:))
era să-ți dau altă piesă, asta pe care o ascult amu :(https://www.youtube.com/watch?v=X-ulDy3qSkA

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da eu nu inteleg spaniola f, irar sa fie cred ca o sa ajung sa ma sinucid din cauza tiuitului daca luni nu rezolv ma gandesc serios sa imi pun capat mi se aude tiuitu neincetat crying

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Haide „îngeraș"winking
mai rabdă puțin, mai o zi jumate (aproximativ)

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da dar nu imi fac mari sperante ca imi va trece da mersi pentru suport esti o scumpa happy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, înceardcă să fi mai optimist happy