| mihhay a întrebat:

Recent mi-am facut un control la oftalmolog si mi-a dat ochelari de vedere. Mai exact am miopie mica, -0.25 la stangul si -0.5 la dreptul. Cand m-am dus sa imi fac ochelarii m-am dus la un cabinet diferit fata de cel unde am facut consultul si impreuna cu opticianul am ales sa imi fac -0.5 la ambii ochi. Vad mai bine cu -0.5 la ambii, dar parca simt o mica durere in ochiul stang, dar nu stiu daca e de la diferenta de dioptrie. Ce se poate intampla daca raman cu aceste lentile? Ar trebui sa ma duc sa imi schimbe lentila de la ochiul stang?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ecaterina96 a răspuns:

Este normal să simți ceva disconfort atunci când îți pui ochelari pentru prima dată sau ți-i schimbi. În cazul tău, decizia de a opta pentru niște lentile ceva mai puternice poate totuși cauza anumite probleme dacă durerea persistă pentru mai mult timp. Unii se obișnuiesc, alții nu. Dacă încă mai simți ceva peste 2-3 săptămâni, ar fi bine să reduci dioptriile.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este ok ce ai facut.

| Bettyșor06011 a răspuns:

Du te și schimba ca se va mari foarte repede dioptria și îți vei schimba lentilele din luna În luna