| Kitty11Kat a întrebat:

Am fost de curand la dermatolog si mi-a recomandat gelul de curatare de la la roche posay si crema effaclar duo. Dupa 1 saptamana am observat ca fata mea se tot inroseste si devine uscata, chiar arsa in jurul gurii.Am folosit apoi o crema de hidratare de la cerave.Dupa ce mi se mai calmase fata, am refolosit acele produse. Dupa 2-3 zile fata mea efectiv arde si e foarte rosie.Cateva sfaturi pana ajung din nou la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu nu cred că folosești spf așa e? laughing)
în perioada asta soarelele arde oribil, fața ta e mega sensibilizată de la tratamente, contactu cu soarele = rezultatu ăsta + lipsa unei rutine cum trebuie, adică cu hidratare permanentă.
ia-ți un spf de la farmacie cu factor 50 neapărat pe care îl poți MEREU cân d ieși din casă
dimineață : spălare cu gelu de curățare
SPF

seara : apă micelară (chiar dacă nu te machiezi, e necesară dacă folosești spf)
spălare cu gelu de curățare
crema effaclar duo
cremă hidratantă
rutina asta zilnic
mor de dermatologii ăștia care nu-ți spun nici măcar de SPF...

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

A între effaclar duo și crema hidratantă lasă distanță de minim o oră, chiar 2.
și nu te da cu nivea cum ți s-a zis...
creme cu parfum n-au ce să caute pe față... parfumul e un iritant nasol mai ales pentru un tel așa sensibil ca al tău
și în niciun caz săpun pe față, unii vorbesc să vorbească...

| Simpatic a răspuns:

Foloseste o alta crema hidratanta pentru ten si aplica-o de 2-3 ori pe zi eu recomand crema hidratanta pentru fata de la Roche-posay, Hydreane Legere

| miaumiau8888 a răspuns:

Să le bată de creme că si eu tot pe alea le foloseam, imi zicea dermatologul. La un moment dat mi se usca pielea de la nas sau zona maxilarului asa ca ma dadeam cu o crema hidratanta: Nivea pur si simplu. Incearca sa folosesti mai rar produsele sau sa faci o pauza de la ele pentru ca altfel o sa iti strici tenul. Si eu sunt plină de cosuri dar deja m-am saturat de la atatea creme asa ca pur si simplu ma spal pe fata cu apa si sapun iar daca mai apare cate un cos, pun foarte putina crema de la mario badescu. By the way, incearca un spray facial, nu e asa puternic si e calmant. Eu am ceva tot de la mario badescu, un spray cu castraveti, aloe vera si trandafiri, sincer, il ador. Sper sa fii ok!