| Andrei095gmr a întrebat:

Am fost diagnosticat cu traumatism la bazin si zilele astea trebuie sa fac RMN pelvin.Treaba e ca am urmatoarea intrebare, testiculele sunt lasate si penisul este moale si am un disconfort foarte mare, pot sa fie de la traumatismul bazinului toate aceste probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu aveam de unde sa stiu toate astea, pentru ca nu ai dat nici un fel de explicatie, cum s-a produs trauma.
Un RMN este concludent si neurologul te poate ajuta, daca un nerv este inflamat, dar daca bazinul este fracturat, crapat sau deplasat, atunci cred ca-i nevoie de interventie chirurgicala sau de mana unui chiropractor foarte bun.
Sa stii ca, in momentul in care ai certificatul medical in mana, poti actiona in judecata pe cel care ti-a produs aceasta trauma si poti cere despagubiri medicale pentru tratament, operatie si incapacitate de munca.
sanatate maxima!

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Da, suna a hernie... RMN o sa iti spuna exact ce ai

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, un traumatism pelvian poate da dureri si modificari in organele locale, inclusiv penis, si testicule.

| Andrei095gmr explică (pentru Violleta2022):

Totusi,banuiesc ca daca fac tratament o sa-si revina totul al normal, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei095gmr):

Depinde ce ai acolo, daca este intr-adevar o hernie, atunci ai nevoie de operatie chirurgicala.
Mergi la Urolog si rezolva problema, cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru tine.

| Andrei095gmr explică (pentru Violleta2022):

Treaba e ca am fost la foarte multi doctori urologi si mi s-a spus ca nu am nici hernie, nici varicocel.Eu am avut 2 lovituri la osul bazinului in spate si toti mi-au spus ca nu depind de urologie si m-au indrumat spre neurologie si reumatoglogie, iar doamna doctor de la neurologie mi-a spus sa fac un RMN pelvin si de la reumatologie sa fac radiografie dorso-lombara

| Zuzu1991 a răspuns:

Geezaz dude, dai funda cuiva care bate campii asa, doar d'aia
auzi "neurologul te poate ajuta"... tu ai creierul intre picioare?!?
ca neurologul e doctor de creier si tu parca ai problema la bazin

"daca bazinul este fracturat, crapat..." care e diferenta?
crapat E TOT FRACTURA
"sau de mana unui chiropractor foarte bun."
PE BUNE?!? cand aude de fractura cun chiropractor iti doreste o viata placuta, DEPARTE DE EL, ca nu are voie sa te atinga, altfel ajunge la parnaie