| BuGsstormbunny a întrebat:

Dacă ai avut un traumatism la mana, creste riscul de tromboza? Aceasta se poate forma la picior sau doar la mana, dacă acolo a fost traumatismul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ne anunti sau ne intrebi?

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce a provocat tarumatismul!
Daca este vorba de: fractura, taietura, operatie sau oase rupte, da, sunt sanse.
Daca este vorba deL lovitura, entorsa, scarnteala sau vanataie, nu se intamla nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Da, a fost tăietură cu os, cu artera la deget, dar dacă ar fi sa se formeze, s-ar forma la deget cheag nu la picior?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Sansele sa faci tromboza la varsta asta sunt minime.
Tromboza fac in general cei batrani, sau obezi, cu artere sclerozate, cu colesterol pe ele, unde sangele nu mai circula in voie si doar atunci, pot apare sanse de formare a cheguletelor mici, care ajung pot ajunge la inima sau in plamani.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Da. Dar întrebarea mea ramane: Un traumatism complex a mâinii poate provoca formare de cheaguri la picioare sau doar în zona traumatismului unde a fost activata coagularea din cauza tăierii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Cheagurile la o persoana tanara nu se formeaza, nici la picioare nici in zona traumatismului, fiindca vasele sanguine pompeaza non stop.
In principiu, cheagurile s-ar putea forma in zona taieturii si de acolo sa intre in fluxul sanguin ajungand in circuitul lor prin picioare. Dar ma repet, pericolul este ca acele chegulete sa nu ajunga in plamani sau inima, ca atunci ai sanse sa mori, daca ajung in picioare nu-i pericol la unul tanar, fiindca se pot resorbii cu timpul.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Eu după traumatism, am luat 2 săptămâni Heparina și 3 luni Aspenter. Deci, am favorizat coagularea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu aveai cum sa favorizezi coagularea odata ce ai luat Heparina, dimpotriva ai prevenit colagularea, fiindca asta este rolul heparinei sa fluidizeze sangele si sa nu permita coagularea sangelui.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Scuze, da, am încurcat, am împiedicat coagularea sângelui. Deci dacă din a 3a zi după traumatism am luat Heparina, și încă 3 luni Aspenter, nu ar exista vreun risc cred.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu, nu exista risc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locul unde s-a produs lovitura

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

Aa, am înțeles acum. Ma gândeam ca de exemplu dacă ai avut un traumatism grav la mana, cu problema de vas de sânge cheagul se formează la picioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu, nu are nici cea mai mica legatura, doar în locul unde s-a produs traumatismul ..aia cu tromboza are alte cauze

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

La ce cauze te referi? Pe mine după ce m-am tăiat la deget pana la vasul de sânge cu operație, odată de doua ori pe săptămână ma doare un picior. Nu e cald, rosu nimic, nu doare când palpez, doar asa.

| Dana2103 a răspuns:

Ia aspirina