| Iasmina12345 a întrebat:

Buna, as vrea sa va povestesc pe scurt povestea mea. Sufar de atacuri de panica si anxietate de 4 ani.Primii 3 ani nu le-am dat importanta, am inceput cu atacuri de panica mici, acum 4 ani in care simteam ca nu primesc aer mi se facea rau in public. Dupa a aparut frica puternica de moarte.Pe urma au urmat tremuraturi si etc. Acuma este foarte nasol si imi este frica de vreo 1 an. Am ameteli persistente si cand merg sau stau in picioare simt dezechilibru si imi simt picioarele moi.Nu pot merge niciunde pentru ca simt ca nu pot merge pe picioare.De cand au aparut ametelile adica de un an am decis sa merg la psihiatru. Urmez tratament cu xanax de 0, 25 de 3 ori pe zi si cipralex de 10 mg de 1 zi.Am facut analize de sange unde totul e bine, eeg la cap, ekg la inima, consult orl, neurolog, ginecolog. Va rog ajutati-ma daca ati trecut prin asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ce vârstă ai? Ai prieten, iubit?
Întreb aceste lucruri deoarece ai nevoie de ajutorul unui prieten, iubit care să te scoată din bula în care exiști. Excursii, plimbări, inclusiv la mănăstire, la munte, la mare, în deltă. Stările acestea le are orice om, doar că unii au activități, fac excursii care îi ajută să depășească mai ușor astfel de stări.
O farmacie de calmante, somnifere poți lua, cât timp nu schimbi mediul, aerul în care trăiești este egal cu zero.
Stațiunile de ce crezi că au apărut cu sute de ani în urmă, pentru bogați la început.
Ca să schimbe aerul, atmosfera, oamenii. Au văzut medicii care erau atunci că statul într-un singur loc, casă mult timp îmbolnăvește!
Ieși din casă, mergi la bibliotecă, ia cărți cu împrumut ca să ai un motiv permanent de a ieși din casă.
Socializează fizic, real, nu virtual, on-line.
Schimbă-ți viața!

| djrobby a răspuns:

Buna, din pacate din ce in ce mai multi ne confruntam cu asemenea probleme! eu am trecut si printr-o depresie in plus probleme de anxietate si atacuri de panica care nu stiam ca le am ( nu stiam cum se manifesta) pana am luat legatura cu un psiholog si un psihiatru! eu am luat sertralina, pregabalin si inca ceva de somn! mai incearca cu terapie!
atacurile de panica am inceput sa la recunosc din timp ( stiu cand vine ) si le am cat de cat sub control!

| Invictusman a răspuns:

Cred ca ești perechea mea ideala, și eu am o anxietate horror și nici un tratament nu a fost eficient. Eu fără xanax am probleme aproape la fel ca ale tale dacă nu iau.
Eu am anxietate sociala și atacuri de panica.
Eu zic sa schimbi medicul psihiatru și tratamentul, eu iau doar odată pe zi xanax sau la nevoie, tu iei cam multe o sa depinzi de ele toată viata dacă le iei pe perioade îndelungate.

Cred ca suferi de anxietate generalizata și agorafobie, ai nevoie de un psihoterapeut sa te învețe cum sa controlazi aceste gânduri, frici, stări și de un alt psihiatru și tratament.
Cred ca te ar ajuta mai mult serlift sau seroxat decât cipralex și xanax de 0.5 mg o pastila întreaga dimineața și jumate de pastilă seara pe o perioada de 2-3 luni, apoi iei o pastila de xanax doar dimineața 1 luna de zile, apoi scoți xanax și iei serlift și spitomin pe o perioada de 6 - 12 luni, apoi iei încă 3-6 luni pentru recurenta dar doza sa fie scăzută.
De fiecare data când ieși afara inspiri/expiri profund de mai multe ori și te gândești la lucruri pozitive, nu ca ți se va face rău.
Subconștientul tău îți proiectează anxietatea, îți proiectează ca peste 10 minute vei avea un atac de panica, îți proiectează ca ți se va face rău în același loc unde ți s-a făcut rău, îți proiectează ca ți se va întâmpla aceleași probleme, și mai devreme sau mai târziu vei avea aceleași probleme datorita proiecției tale nejustificate.
Anxietatea are la baza frica, trăiești datorita proiecției mentale din memorie în imaginație, din trecut în viitor, ești cu mintea ancorata în trecut și ți-ai proiectat un viitor catastrofal datorita faptului ca nu trăiești în prezent, tu crezi ca trăiești în prezent da e o iluzie.

Corpul trăiește ceea ce mintea gândește și drept și prin urmare apar simptomele menționate de tine în întrebare.

Îți doresc multă sanatate!

| Iasmina12345 explică (pentru Invictusman):

Dar este normal de cand ma trezesc sa am tot starile astea de ameteala.Nu inteleg si analizele sunt bune

| Invictusman a răspuns (pentru Iasmina12345):

Iei prea xanax și nu e ok.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Prea mult xanax *
Schimba medicul psihiatru.

| Iasmina12345 explică (pentru Invictusman):

Si daca incep sa il scad treptat adica in loc de 3 iau o saptamana 2 jumate si dupa tot asa?

| Invictusman a răspuns (pentru Iasmina12345):

Ți-o dat o schema de tratament greșită încă de la început.
Nu ți se potrivește cipralex deloc.
Schimba medicul psihiatru sau sugerează i sa îți dea schema mea de tratament cu serlift și xanax și apoi serlift și spitomin.
Tu ai anxietate generalizata și agorafobie și ți se potrivește serlift sau seroxat și xanax respectiv spitomin pe o perioada îndelungată, spitomin nu cauzează dependenta ca xanax. Dar ai grija dacă schimbi tratamentul nu trebuie sa îl intrerupi brusc ci treptat fiindcă poți rămâne cu sechele.
Mai degrabă ia o pastila dimineața și una seara dar nu trebuie sa iei xanax pe perioade îndelungate ca te distrugi.
Și anxiar ar fi ok dar e prea slab pentru anxietatea ta severa.
Trebuie sa ieși des afara sa nu stai în casa chiar dacă ți greu, inspiri și expiri de mai multe ori zilnic când ieși afara. Frica e iraționala, ireala, asa se manifesta anxietatea, îți joaca feste, anxietatea este o gălăgie mentala, anxietatea e prezenta în mintea noastră fiindcă noi o generam fiindcă suntem interesați mereu de ea datorita proiecțiilor mentale.
De murit nu o sa mori asa se manifesta anxietatea, nu mor caii când vor câinii.
Anxietatea trebuie înțeleasă ca să ști cum sa o gestionezi.
Nu trăiești în prezent asta e problema ta.
Citește cartea eckhart tolle puterea prezentului te va ajuta costa 50 de lei la librărie, sau puterea extraordinara a inconștientului de
Joseph Murphy.
Trebuie sa faci sport pe lângă tratament, daca nu poți afara încearcă în casa zilnic, și sa eviți;
Mâncarea procesata
Junk food
Sucurile Carbogazoase
Țigările
Cafeaua
Cofeina
E ergizantele
Prăjelile
Grăsimile
Sa adaugi multe fructe și legume proaspete în alimentația ta
Carne de pui, peste, de pasare, carne ușoară
Încearcă sa dormi la 22:00 și sa te trezești la 7 dimineața.

| Iasmina12345 explică (pentru Invictusman):

Starile mele sau aprofundat asa de cand stau numa acasa de aproape un an cand mergeam la scoala nu era asa. Aveam atacuri de panica dar acum nu pot iesi ca simt ca ma prabusesc

| Invictusman a răspuns (pentru Iasmina12345):

Ieși cu mama ta, sau cu cine locuiești, măcar pana la magazin, zilnic.

Trebuie sa ieși dacă vrei sa te faci bine.
Dacă erai din localitatea mea te ajutam eu, ieșeai cu mine happy te ajutam eu cât puteam
Trebuie sa mergi mergi și la psiholog, măcar 10 ședințe sa te învețe cum sa înțelegi anxietatea și sa o controlezi.
Iei prea mult xanax asta e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ametita pentru ca nu mananci si de la xanax, anxietatea si atacurile de panica se trateaza si poti sa scapi de ele la psiholog si psihiatru, mai bine la psiholog pentru ca te ajuta mai mult. Tu poti sa faci ceva si singura adica sa mananci mai bine si sa faci sport, orice sport sau exercitiu fizic dar fa cat de mult poti in fiecare zi