| Iasmina12345 a întrebat:

vreau sa incep prin a va spune ca am nevoie de ajutor, de oameni care se regasesc si care au trecut prin ce trec eu.Am varsta de 18 ani aproape 19 si urmez un tratament cu recomandarea doctorului meu psihiatru xanax de 0, 25 si cipralex. Vreau sa spun ca am atacuri de panica de vreo 3 ani dar au fost niste atacuri de panica de scurta durata, dar acum in prezent de vreo cateva luni am niste stari foarte ciudate, cred ca is pe moarte,mai ales ca nu pot merge niciunde, mi-e frica adica si cand merg pana la magazin simt ca se invarte totul in jurul meu ca ma dezechilibrez, ametesc, parca totul in jurul meu este ireal si ma lasa picioarele.Mai ales seara cand stau acasa am starile astea de parca totul in jurul meu este ireal, am senzatia ca voi pica, ca voi muri, mi-e tare frica. Mentionez ca mi-am facut analizele de sange si sunt toate perfecte.Dar nu pot intelege ce sunt cu starile astea de debusolare, toata parca nu mai sunt eu.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Sa nu exageram si sa nu o speriem inutil. De la niste atacuri de panica poti maxim sa ajungi la psihiatrie cu depresie (asta daca vrea pacientul sa se interneze). Poate prietenul tau avea si alte tulburari gen psihotice sau schizofrenie care nu au legatura cu atacurile de panica. De la atacuri de panica nu innebunesti.
Dar daca ea poate sa scape de aceasta problema, nu are rost sa se complaca in situatia asta pentru ca nu o sa se trezeasca intr-o dimineata complet vindecata, trebuie un minim de efort. Asta cu iesitul din casa nu o rezolva daca nu iese din casa. Azi putin, maine putin, la inceput cu un prieten apoi singura. Sa iasa din ce in ce mai mult si cand o sa vada ca nu o sa i se mai faca rau o sa se termine cosmarul

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deseori aceste lucruri se pot rezolva foarte usor (sau greu, depinde cum vrei) cu un psihologi foarte foarte priceput in aceasta "arta".
Pe langa asta, o analiza foarte buna asupra vietii tale ajuta intr-o oarecare masura. Sigur tu ai ceva in minte care te face sa gandesti asa, ceva ce tii ascuns acolo si nu stii cum sa spui sau nu ai descoperit inca. Ceva ascuns in subconstient. Noi nu putem sa te ajutam cu prea multe lucruri. Ce sugerez eu sa fac este sa te deschizi si sa spui ce "te doare", iar impreuna cu o minte deschisa (adica a ta) si prin dorinta de a scapa de aceste lucruri si a le intelege cat mai bine posibil, si a descoperii adevarata placere si contientizarea in a trai, sigur o sa reusesti big grin

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai ti-ai raspuns singura la intrebare. Tu ai avut un atac de panica si te-ai speriat de simptome apoi au urmat alte atacuri de panica si s-a creat un cerc vicios. Agorafobia e foarte usor de tratat, trebuie sa ai vointa sau sa te indrume un psiholog. Daca tie iti e teama sa iesi din casa nu vei reusi decat daca iesi din casa. Dar daca tu te sperii automat ti se va face rau si vei crede ca raul asta e pentru ca ai iesit din casa. Dar nu, daca nu te mai temi vor disparea aceste simptome. De ce ti-e teama? Ca ti se face rau? Si ce daca? Mori? Nu. Si daca mori oricum nu vei sti. Dar nu ai cum sa mori. Nimeni nu a murit de la un atac de panica. Cand o sa intelegi asta o sa scapi de atacurile de panica. Si eu am fost la fel ca tine. Mult mai rau. Eram o leguma. Dar m-am vindecat cand am scapat de cauzele atacurilor de panica si cand nu mi-a mai fost teama de nimic. Pastilele doar amelioreaza simptomele, dar nu indeparteaza cauzele, tu singura cu capul tau trebuie sa faci asta

| Iasmina12345 explică (pentru Furnicuta000):

Dar este normal sa fiu asa mereu sa am aceste stari permanente?

| Chetniks a răspuns (pentru Iasmina12345):

Nu,atata timp cat problema este tratata nu

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Normal in ce sens? Nu e normal pentru ca poti trai o viata si fara aceste stari si nu are rost sa iti complici viata. Dar nici nu mori de la atacuri de panica

| Dana2103 a răspuns:

Ai anxietate cu derealizare. In ziua de azi, mai fac oameni atacuri de panica. Iti iei pastilele si ai sa vezi ca ti trece.

| StefanChriss a răspuns:

Buna Iasmina! Cand ai fost ultima data la consult? Medicul tau psihiatru cunoaste aceste modificari recente in perceptia ta? Poate este cazul sa urmezi terapie cognitiv comportamentala, pe langa medicatia pe care o ai prescrisa. Vorbeste cu medicul tau despre ceea ce simti.

| Iasmina12345 explică (pentru StefanChriss):

Acum 2 saptamani de abia de acum 2 saptamani am inceput tratamentul

| Chetniks a răspuns:

Puiule,unele pastile pot avea si reactii negative mai ales cele date de psihiatru. Discuta cu doctorul tau sa iti schimbe schema.

| Iasmina12345 explică (pentru Chetniks):

Pai am vorbit cu ea si astea le aveam si inainte de tratament starile...

| Chetniks a răspuns (pentru Iasmina12345):

Schimba-l pana gasesti pe unu care sa te vindece

| Iasmina12345 explică (pentru Chetniks):

Dar ce am eu oare este grav mai ales ca nu pot merge niciunde asta ma sperie

| Chetniks a răspuns (pentru Iasmina12345):

Orice lucru care iti afecteaza calitatea vietii este `grav`.
am cunoscut o persoana idem cu problemele tale, din pacate a ajuns internata la psihiatrie, nu iti vei inchipui niciodata ce este acolo.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Chetniks):

Sa nu exageram si sa nu o speriem inutil. De la niste atacuri de panica poti maxim sa ajungi la psihiatrie cu depresie (asta daca vrea pacientul sa se interneze). Poate prietenul tau avea si alte tulburari gen psihotice sau schizofrenie care nu au legatura cu atacurile de panica. De la atacuri de panica nu innebunesti.
Dar daca ea poate sa scape de aceasta problema, nu are rost sa se complaca in situatia asta pentru ca nu o sa se trezeasca intr-o dimineata complet vindecata, trebuie un minim de efort. Asta cu iesitul din casa nu o rezolva daca nu iese din casa. Azi putin, maine putin, la inceput cu un prieten apoi singura. Sa iasa din ce in ce mai mult si cand o sa vada ca nu o sa i se mai faca rau o sa se termine cosmarul