| ReTz a întrebat:

In primul rand vreau sa va spun ca sufar de anxietate/atacuri de panica.Vineri am fost la un medic psihiatru care mi-a prescris Xanax 0.25 pranz si seara.Ideea este ca Xanax-ul isi face efectul lui, nu mai fac atacuri de panica, nu mai intru in panica, nu ma mai sperii asa de des dar parca mi-a taiat din emotii, si starile de confuzie/dezorientare/irealizare nu-mi dispar, parca mai tot timpul sunt intr-un vis, uit repede, nu ma pot concentra...etc.Ce naiba sa fac? Doctorul e plecat in concediu pana in 6 ianuarie cand merg inapoi la consultatii...nu stiu ce sa zic, o sa-i revin din starilea astea? Mai sunt alti medici in afara de pishiatrii care se ocupa cu lucruri de genu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Xanax e un medicament puternic, consulta un alt medic

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da preotii, spovedeste-te! fa canonul care ti se da si poate n-ai nevoie de doctor psihiatru

| pietrean a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca preotii pot "vindeca", de ce si ei merg la medic?
Vezi maicuta aceea de la Tanacu, care a murit de mana si mintea unui preot, ea fiind bolnava de schizofrenie.Si cica popa acela a mai omorat doi oameni, vrand sa scoata "dracii" din ei. ReTz, a intrebat daca mai sunt alti psihologi, care il pote trata, nu cine il mai poate trata.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru pietrean):

Ma bur ca esti pe faza

| pietrean a răspuns:

Poti merge la alt medic,daca nu te simti bine, specificand ce medicamente iei.(Dar fii atent, ca se poate ofusca, daca afla ca ai fost si la altul.)Dar este interesul tau si trebuie sa mergi.
Faptul ca iei doar de cateva zile XANAX, nu poate sa-si faca efectul atat de repede, adica sa-ti dispara toate problemele medicale.Citeste si prospectul, deoarece somnolenta, ameteala, pot fi ca urmare a tratamentului pe care il iei.De asemenea,incearca si singur sa te ajuti psihic,deoarece nu poti folosi la nesfarsit medicamente de sinteza(sunt toxice pentru ficat),fiindca dau dependenta.
Mai foloseste si ceaiuri calmante,cum ar fi teiul,sunatoarea,valeriana. Evita condimentele,cafeaua,bauturile carbo-gazoase,gen Coca-Cola,situatiile stresante,certurile.
Ca sa te linistesti,ca nu ai fi singurul care sufera de anxietate,atacuri de panica,crede-ma ca suntem foarte multi,dar incercam sa nu le bagam in seama, sa tratam problemele de zi cu zi cu putina indiferenta, ca altfel ne omoram ficatul si stomacul cu atatea probleme.
Doar psihiatrii se pot ocupa de "gandurile negre" care ne tot bantuie! Ei doar dau tratament, dar medicul cel mai bun, esti TU!

| Faurescu_Sorin_1973 a răspuns:

Icearca un psiholog.eu am avut aceleasi probleme si m-a ajutat f mult un psiholog.programul era online"GANDESTE SANATOS.RO"

| boica17alex a răspuns:

Am auzit ca Xanax ar fi un medicament destul de puternic, si eu am anxietate/atacuri de panica, si mie mi-a prescris psihologul anxiar si zoloft/si da, si eu simt de parca mi-ar fi taiat emotiile, dar cu timpul corpul se obisnuieste cu medicamentul(partea cheie)"incearca sa gandesti mereu pozitiv si sa fi calm" si ar fi bine sa mai vb si cu alti doctori/psihologi...Si ca sa sti..totul e de la tine, pastilele te ajuta in jur de 40%, restul depinde de tine!
Bafta'