| Mihaela02032001 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta dupa un lung sir de investiții (RMN, analize de sange... )
Am primit tratament cu sulfasalazina si in caz de nevoie orice AINS ( am luat paracetamol, naldorex, ibuprofen, supozitiare cu indimetacina).
Pe REMN s-a vazut inflamatie pe coloana si bazin, iar pe analize nu a fost nimic problematic.
Diagnosticul a fost pus doar dupa 6/7 luni de la primele simptome! Ininte de tratament cat si in prezent imi amortesc mainile și picioarele si simt furnicaturi prin acestea si prin coloana! Care ar putea fi cauza? Presupun ca este ceva pe baza neurologică! Am inceput tratamenul cu sulfasalazina de 3 luni si deocamdata nu se doreste (de catre medici) reluare investigaților!
Cu ce medicamente merge sulfasalazina ( AINS COX1/ COX 2) care medicamente (denumire)?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alex2009 a răspuns:

Eu iti recomand sa consulti si un medic de recuperare medicala iar acesta iti poate prescrie proceduri de fizioterapie sau gimnastica medicala care te pot ajuta sa ameliorezi problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Noi nu sunte m medici nu stim si nu te baza pe raspunsuri neavizate de pe TPU, mergi la medicul care ti a prescris tratamentul si care te are in evidență, sau la medicul de familie el trebuie sa te ajute sa te consulte si sa gasiti tratamentul adecvat.