Întrebare recomandată | Valenziana a întrebat:

Saptamana trecuta joi a inceput sa ma doara un dinte destul de tare, iar vineri, cand am vrut sa merg la dentist, a inceput sa ma doara urechea iar durerea dintelui a trecut. Am spus ca poate e de la curent asa ca am luat antibiotic, ampicilina pentru a nu se infecta pana luni (azi), deoarece nu am unde merge la medic la sfarsitul saptamanii. Sambata durerea de la ureche mi-a trecut, iar dupa masa am observat ca mi s-a umflat gingia. Mama mea a spus ca este cum am luat antibiotic si mi s-a adunat acolo tot puroiul. Acum inca este acolo si nu stiu ce sa fac deoarece eu vreau sa merg la dentist, i-am spus si mamei mele, dar ea zice ca nu are rost si sa continui sa iau antibiotic ca va trece de la sine si oricum tot asta imi va spune si medicul. Voi ce spuneti sa fac, sa merg la doctor sau sa iau in continuare antibiotic pana imi dispare? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine adreseaza-te medicului de familie, evident ca infectia trece numai antibiotic doar la recomandarea medicului, nu luat dupa ureche.
O seara bunahappy

| Valenziana explică (pentru caramela):

Problema este ca mama mea nu vrea sa ma lase sa merg la medic, pentru ca zice ca da bani in vant si va zice oricum acelasi lucru. Dar ma intereseaza daca sa merg sa sparg punga de puroi sau sa o las sa treaca cu antibiotic?

| caramela a răspuns (pentru Valenziana):

La medicul de familie n u trebuie sa dai bani, trebuie doar sa iti confirme ce antibiotic sa iei.cel putin adreseaza-te in farmacie ce antibiotic iti recomanda..este indicat sa iei antibiotic in astfel de situatii
O zi bunahappy

| notefree a răspuns:

Du-te la medic el stie cel mai bine ce trebuie facut.

| GhostRider02 a răspuns:

Du-te la medic.

| Alex160520 a răspuns:

Posibil sa te fi tras curentul la ureche si de asta te durea dintele. Eu spun sa mergi la medic, e cea mai buna solutie.