| eduard200 a întrebat:

Am fost ieri la o petrecere și am avut masa chiar lângă boxe și acum aud greu și înfundat și un fel de țiuit, ce se întâmpla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă nu va trece până luni mergeți la ORL.
Aveți timpanele, urechea interioară afectate de vibrații, zgomotele produse de boxe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunetul este o vibrație, acțiune mecanică a aerului. În ureche, timpanul răspunde la aceste vibrații ca o piele întinsă pe o tobă. Vibrațiile unor zgomote puternice pot să afecteze timpanul și prin lovituri puternice micile organe de dincolo de timpan.
De asemenea pot să perturbe să rupă, să deterioreze conexiunile nervoase imediate din ureche. Astfel, chiar în lipsa unui zgomot, sunet extern, aria din creier responsabilă de auz, primește de la ureche un mesaj confuz care îl interpretează ca țiuit. Când auzi greu și înfundat, aceste distorsiuni ale sunetului venit din exterior asta arată că acolo este ceva deteriorat.
Asta se repară de obicei de la sine. Așa este gândit, conceput organismul uman ca să poată repara aceste mici leziuni. Celulele moarte sunt eliminate treptat de acolo și înlocuit cu țesut nou. Nu mai este totul la fel de perfect ca înainte, arată ca un lucru cârpit, dar dacă nu ești muzician de profesie asta va conta doar puțin. Dacă în 2-3 zile nu trece de la sine, un medic poate și el interveni cu știința lui.
Dacă ai o asemenea experiență, când mai mergi la o nuntă să iei cu tine niște dopuri pentru urechi din cele care se folosesc la bazinele de inot sau care le poți confecționa tu acasă din vată și ceară topită. Iar pentru că apropierea de o asemenea boxă când ea funcționează pune în pericol sănătatea, dacă ești cu masa lângă boxă și simți că este inconfortabil pentru ureche, te adresezi gazdelor și ceri să îți găsească un loc la masă mai puțin primejdios. Dacă el nu există pentru tine, te ridici, pleci. Dacă nunta este de oameni sălbatici, nu are rost să rămâi fără auz din cauza lor.

| Panamax a răspuns:

Doar ceva daune ireversibile ale timpanului.
O sa-ti treaca in cateva zile simptomele, dar auzul tau nu o sa mai fie niciodata ce a fost inainte de petrecerea aia idioata.

| ziftode a răspuns:

Data viitoare cumpara doape de urechi din spuma
cred sincer ca o sa iti treaca in 2-3 zile, insa nici sa te duci la doctor ACUM nu ar strica, iar daca nu iti trece, atunci TREBUIE sa te duci la doctor