| ΞJustΞмэΞ a întrebat:

Am fost in tabara cu cortul la Ostrov, unde am facut diverse activitati in iarba. Iarba destul de mica. Am fost intepata de tantari, dar nu este o problema grava. Ceea ce ma sperie e faptul ca poate m-a inteoat o capusa.
Am o buba ca de tantar, dar ceva mai rosie si are o mica gaurica in ea. Nu mare. Chestia e ca nu era gaurica aia. Era inainte ceva alb spre gri ce statea putin ridicat de la nivelul pielii mele si l-am rupt.

Va rog spuneti-mi ce sa fac. Mi-e frica si nu stiu ce as putea face in acest caz.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bianca306 a răspuns:

Mie mi se mai intampla dar peste cateva zile ma fac bine am patit asta de multe ori daca e umflata, e rosie si are o chestie alb-gri stai linistita ca iti trece daca esti speriata du-te si pe la doctor dar muscatura de capusa nu e pentru ca trebuie sa sangerezi mai multe chestii dai cu spirt si trece

| XcrisSSx a răspuns:

Du-te repede la dr. deoarece, ceea ce ai rupt tu o fost capusa bagata in piele si s-ar putea sa-i fi ramas capul in piele.Mult succes si ai grija pe viitor unde stai! P.S:Numai sta in iarba mai ales acum cand ii plin de capuse si alte insecte!>)

| Alin2010nnn a răspuns:

Pai depinde si unde te-a intepat.Da, exista riscul de a fi transmisa o boala dar daca ai indepartat acea "chestie gri" poate nu e asa grav.Mai bine citeste aici http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

| ΞJustΞмэΞ explică (pentru Alin2010nnn):

N-am zis ca m-ar fi intepat. Doar cred ca m-a muscat. Si buba este pe palma, aproape de incheietura.