| Xoxocbx a întrebat:

Am fost la banca și am făcut o asigurare de viata, mi-a spus ca e pentru 10 ani. Ce se întâmplă cu banii? Ii primesc înapoi, chiar am un beneficiu în viata, doamne ferește pățesc ceva sau se întâmplă ceva în viata? Sau e o greșeală imensa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai daca nu stiai ce inseamna asigurare de viata de ce ai mai facut-o? daca aveai intrebari trebuia sa le spui celor la care ai facut asigurararea, iti puteau explica
Eu stiu ca asigurarile de viata se fac la societatile de asigurari/reasigurari adica cele la care poti incheia si polita RCA, CASCO, asigurarea locuintei etc nu la banca dar in fine
Probabil la banca se face si astfel de asigurare cand are legatura cu o ipoteca de exemplu?! E logic caci cand iei in Leasing o masina noua, esti obligat sa faci si casco, altii cumpara masina noua cu bani cash dar nu fac din prostie si casco

Tu ai facut ceea ce se numeste asigurare de viata la termen
, extras de pe siteul unui jucator mare de asigurari :

"Asigurarea de viata la termen

Asigurarea de viata la termen are o data-limita specifica si se incheie pentru o perioada de timp determinata, in care ratele (primele) raman neschimbate. Dupa aceasta perioada, poti reinnoi polita, dar la rate mai mari in fiecare an. Alegerile privind durata de acoperire sunt, in general, de 5, 10, 15, 25 sau 30 de ani. Este cea mai ieftina modalitate de a cumpara o asigurare de viata, deoarece cumperi doar o acoperire de asigurare si nu platesti pentru o asigurare de viata cu valoare in numerar.

Asigurarea de viata la termen este ideala pentru tine daca iti doresti o acoperire de viata pentru o anumita datorie sau situatie. De exemplu, unii oameni incheie astfel de polite pentru a-si acoperi anii de lucru ca inlocuire a venitului pentru familia lor in cazul in care decedeaza. Altii incheie o asigurare de viata la termen pentru a acoperi perioada unei ipoteci sau a unei alte datorii mari.

Daca vei avea in continuare nevoie de acoperire si dupa expirarea perioadei de valabilitate, s-ar putea ca ratele de reinnoire sa fie inaccesibile. Iar cumpararea unei noi polite de asigurare de viata ar putea fi extrem de costisitoare, in functie de varsta ta si de eventualele afectiuni sau boli pe care le-ai dezvoltat intre timp. "

Cu siguranta banii nu se recupereaza, a recuperat cineva banii de pe polita CASCO de care nu a beneficiat sau dupa asigurarea locuintei de tip PAID? NU. Caci nu asa este gandita o asigurare!

| johnnny123 a răspuns:

Se pare că ți-ai făcut asigurare de viață fără să înțelegi ce este aia și cum funcționează.

Asigurarea de viață înseamnă că în cazul decesului tău, beneficiarii poliței (de regulă moștenitorii tăi) vor primi niște bani. Tu nu primești nimic înapoi.