| matfeilorin4323 a întrebat:

Salut,am si eu o problema.Am un cont la banca transilvania si acestia au facut o greseala si mi-au bagat banii de 2 ori primiti de undeva, la diferența de 1 zi, iar dupa 1 saptamana soldul cardului imi arata cu minus suma respectiva (si-au luat banii inapoi).Am fost sunat de cei de la banca si mi-au spus ca am 1 luna termen sa achit banii (2000 de lei).Ce sa fac? Ce patesc daca nu platesc?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles o iota!
daca banca ti-a bagat niste bani in cont de 2 ori si apoi i-au retras tot ei, fara ca tu sa-i fi atins, cum naiba iti cer inapoi ceea ce tu nu ai luat?
Du-te la banca in audienta si clarifica lucrurile!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Să înțeleg că tu când ai văzut banii in cont i ai scos pe toți deși știai că e o greșeală și pe urmă banca nu a mai avut de unde sa isi ia banii înapoi? Realizezi că te vor da in judecata odată și banii tot ii recupereaza

| sierra1 a răspuns:

De plătiti, tot îi plătești orice ar fi dar nu e clar: ai scos tu banii de ai rămas pe minus?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se consideră fraudă, furt.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Daca i-ai cheltuit trebuie sa ii dai înapoi, nu erau ai tai.
Daca refuzi te va da în judecată și vei plati și cheltuielile de judecată.
Daca folosești contul o sa își retragă banca banul cheltuit de tine.

| SuperCoolDude a răspuns:

Degeaba ne intrebi pe noi, suntem niste oameni simplii ca tine.

1) mergi la ghiseu cu situatia ta
2) suna la call center si vorbeste cu ei

Bafta!

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Pai daca si-aucluat banii inapoi ce sa mai achiti? Nu ai spus ca ti-a aratat soldul cu minus banii respectivi? Ce sa mai platesti? Nu mai plateati nimic. Du-te si spune-le ca si-au luat banii inapoi, ai dovada pe aplicatie sau in statementurile de la banca

| szero a răspuns:

Ma unii de pe aici cred ca dau raspunsuri doar de dragul sa faca scor.
Cum sa spui ca "este considerat, frauda si furt"? Ma nene stii ce inseamna frauda?
Bun sa i-ti raspund la intrebare. Eu sunt plecat demult, prin Europa. Dar presupun ca Romania fiind in EU se aplica acelea-si legi.
Deci prin urmarea situatia sta asa : TE DOARE LA PATINA. Zii bogdaproste si eventual deschide-ti cont la alta banca. Atata timp cat tu nu ai facut ceva prin care sa faci posibila acea greseala nu esti vinovat cu absolut nimic. Mai mult banca este raspunzatoare pentru tranzactii, tocmai de aceea platesti un "fee" pentru contul respectiv. Singurul lucru care il pot face este sa nu i-ti mai ofere serviciile, atata tot.
Ideologia care sta la baza este in felul urmator. Daca tu faci un transfer de pe contul tau si gresesti destinatarul, nu i-ti vei mai putea lua banii inapoi odata transferati. Adica banca numai poate face nimic odata ce transferul sa efectuat, doar daca destinatarul doreste sa tii restitue. Nimeni nu il va putea obliga pe destinatar sa restitue banii.
Si nici in judecata nu te poate da, deoarece logica e in felul urmator: Daca mergi pe strada si gasesti 2 mii lei pe jos, ce faci? Ii iei sau mergi mai departe? Daca ii iei incalci vreo lege? Daca te dau in judecata vor pierde subit. Odata ce tu nu ai semnat, fizic sau virtual pentru acei 2 mii lei ei nu au nici o baza juridica prin care sa te oblige sa ii platesti inapoi.
Asa ca stai linistit si daca te mai suna, spune-le ca numai doresti sa fii sunat, iar daca o fac din nou le spui ca ii dai in judecata, unde vei castiga...