| silviuvisan123 a întrebat:

Am fost la medic și am făcut o endoscopie in urma acesteia mi s-a spus că am 3 ulcere îmi puteți spune cât de grav ar putea fi și ce s-ar putea întâmpla chiar îmi este frică am primit medicamente acasă și un regim

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Noi să iți spunem? Intreabă medicul.

| Simpatic a răspuns:

Raspunsul complex si corect, personalizat fata de cauza ta, il vei gasi tot la medicul specialist si nu aici la noi userii de pe TPU
insa nu te pacienta!
sunt mai multe forme de ulcer insa cu tratament adecvat si dieta recomandata de medic rezultatele sunt extrem de bune
https://www.drmax.ro/articole/ulcer-gastric-cauze-simptome-tratament
https://www.medicover.ro/......oduodenal/

| johnnny123 a răspuns:

De ce nu l-ai întrebat "cât de grav este" pe medicul care ți-a pus diagnosticul? Crezi că noi suntem mai în măsură decât el să-ți spunem?

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica ai leziuni in stomac mai exact. In toata perioada tratamentului pana se reface tesutul lezat, tu nu ai voie sa-ti maresti aciditatea stomacului. Si cum unele alimente stimuleaza secretia de acid, esti obligat sa ti un regim care sa le excluda plus sa consumi alimente mai alcaline. Nu ai voie deloc bauturi carbogazoase, iute, alcool, muraturi, si alte alimente care necesita o digestie mai complexa.
Daca nu respecti indicatiile doctorului, in timp vei face ulcer perforat. Si acolo e groasa treaba ca tot acidul din stomac se va scurge peste organele din jur si vei muri de septicemie.

| Mihai0101 a răspuns:

Respecta ce a zis medicul fara prajeli si medicatia aferenta boli! La toti ne e frica daca ai ajuns in faza asta inseamna ca ai sarit pestele mesele zilei intr-un cuvant mananci decat seara sau noaptea. Ulcerele se trateaza dar cum ziceam medicatia ce ti-a dato si alimentia este foarte importanta sa iei medicamentele cat ti-a zis si sa ai trei mese pe zi dimineata/amiaz/seara.Consumi alcool si tigari?

| silviuvisan123 explică (pentru Mihai0101):

Alcool mai rar in rest țigări da

| Mihai0101 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Stiu ca nu poti opri fumatul dar trebuie sa reduci tigarile este necesar.Almagel si omeran ti-a dat?

| silviuvisan123 explică (pentru Mihai0101):

Nu mi-a dat nolpaza și ulcamed

| Mihai0101 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Ambele sunt protectii pentru stomac si accelereaza vindecarea ideea e ca trebuie sa mergi si la control cand ti-a zis medicul.