| PikachuBiersack a întrebat:

Am fost la plaja acum cateva zile si mi-am facut niste arsuri urate rau, insa doar pe umeri si pe piept. Azi mi-au aparut niste basicute mici una langa alta in zonele astea. Dupa ce se sparg si mi se va decoji pielea imi vor ramane pete sau nu? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Au fost inregistrate un numar mare de eprsoane cu aceasta problema.
Creme hidratante, ulei de masline.
O zi buna

| DianaDobritoiu a răspuns:

Da,se va duce pielea, insa nu se va vedea chiar foarte urat, Dupa ce ai vazut ca te-ai ars trebuia sa te dai cu otet sau iaurt si nu se mai intampla asta.

| PikachuBiersack explică (pentru DianaDobritoiu):

Si pot face ceva sa imi dispara acele pete? Din cate am inteles de ca prieteni care au patit la fel, vor ramane asa straight face

| Aly_Alexutzza_1990 a răspuns:

Buna! Acceasi problema am avut-o si eu. sad Ei bine, trebuie sa dai cu cicatrizin. Daca inca mai stai la plaja sau expus/a la soare trebuie sa iti tii zonele alea acoperite. Trebuie sa dai cu acea solutie ( cicatrizin ) zilnic pana trece. Oricum va ramane locul urat o vreme pentru ca ti se va lua u strat de piele ( din cauza arsurii, nu a unguentului ). Sper ca ti-am fost de ajutor. :* Fundita?

| PikachuBiersack explică (pentru Aly_Alexutzza_1990):

Unguentul e pentru acele pete maronii?

| Aly_Alexutzza_1990 a răspuns (pentru PikachuBiersack):

Da, cu timpul dispar. smug