| mtw123 a întrebat:

Salut.
M-am ars la plaja pe piept abdomen spate și umeri și au început sa-mi apara niște bășicuțe și nu pot mișca mâinile mai deloc. Ma ustură și am dureri. Am luat un spray pentru arsuri de la bioderma. Credeți ca e suficient sau trebuie sa merg la un medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt si besicute, atunci sunt arsuri de gradul 2, care necesita tratament medical!
Nu este indicat sa iei haine peste aceea zona pana larefacerea completa ale ranilor, fiindca pielea se poate infecta, facand complicatii cumplite!

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la medic. Ti-ai prajit pielea la suprafata, iar acele basicute, cel mai probabil sunt pline cu lichid, care este de fapt transpiratie care nu mai poate iesi prin stratul de piele prajit. Le poti sparge, o sa te cojesti si cam asta e tot. Mai rezista si tu o zi, doua ca iti trece usturimea

| gigite a răspuns:

Cel mai bun este IAURTUL - FACE MINUNI, ma dau de trei zile si la plecare de acasa pentru 1-2-3 ore, cu dus- si la intoarcere iar IAURTUL si e fff bine iti ia toata durerea si te simti bine, eu am fost cam tare inclusiv pe frunte si in cap fiind tuns chel.

| QueenOfLeon a răspuns:

Apa termala, crema de galbenele, dusuri reci, bepanthen crema