Întrebare recomandată | KiTTtTtTtTtyYyYyY a întrebat:

Buna happy Am varicela. Mi-au aparut foarte multe bubite pe fata... Pot zice ca sunt desfigurata. Ma mananca destul de rau, dar nu ma scarpin... Intrebarea mea este : Imi vor ramane pete chiar daca nu ma scarpin? Sau pur si simplu se sparg si pielea ramane cum era?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Daca nu te scarpini, e posibil sa-ti ramana semne dar mici de tot, care se vor duce cand te bronzezi sau cu crema.
Daca te scarpini, iti vor ramane categoric semne vizibile.Cand te bronzezi unele o sa dispara, dar altele o sa se mai zareasca putin.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagioasă şi NU ai voie să ieşi în comunitate ( să mergi afară ).

Mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.
Dar poate dura chiar şi 3 săptămâni, depinde de fiecare organism...

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagioasă şi NU ai voie să mergi la şcoală.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Dacă nu te scarpini, NU rămân semne.

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Nu te scărpina fiindcă nu doar că rămân pete, dar ai putea să păţeşti mai rău.
Dacă le laşi în pace o să îţi treacă.

| kameleonic a răspuns:

Incearca sa nu te scarpini, stiu ca e greu happy. Dar mai bine asa decat sa risti sa iti ramana urme.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Nu se observa nimic dupa ce trece(doar daca nu te scarpini)

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Si eu am avut, si mam uns cu o crema, insa tot iti vor ramane cateva semne mici care vot trece peste cateva luni. dar si in cativa ani este posibil. de exemplu eu am avut acum 2 ani, insa mai am un singur semn foarte micut. restul mi-au trecut. sper ca te-am ajutat. funda? tongue

| sbafbsvlisach a răspuns:

Nu te scarpina! Daca nu te scarpini vor trece si nu va ramane nicio urma dar daca te scarpini o sa-ti ramana un fel de adancituri in piele:-s Sper ca te-am ajutatbatting eyelashes

| Taiger a răspuns:

Nu iti ramane nimic e ceva trecator.

| AlinxD1 a răspuns:

Dupa ce trece, va ramane cum era inainte(doar daca nu te scarpini), date cu pudra ca sa scapi cat de cat de mancarime.

| Gσldεn a răspuns:

Nu. Am avut si eu varicela si ma si scarpinasem destul, m-am dat cu pudra si mi-a trecut, si totusi nu au ramas deloc urme, dar e mai bine sa nu te scarpini, bafta! happy

| alexandraalexandraalexa a răspuns:

Daca nu te scarpini si nu le spargi nu are cum sa iti ramana pete.o sa treaca ele singure date cu crema speciala pentru varicela.

| Andrutzzza98 a răspuns:

Daca dai cu o crema(Aciclovir) timp de o saptamana si seara si dimineata nu iti raman pete...crede-ma eu am scapat de varicela de 3 saptamani si nu mai am nicio pata.