| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la prima vizita la ginecolog si l-am auzit spunand ceva de,,doua orificii" (ale colului uterin sa fi zis?) si,, unul mai in fata si unul mai in spate". Nu am fost atenta, imi era prea teama in acel moment ca sa mai iau in seama ce spunea. Ce sa fi zis? A zis ca nu a mai vazut niciodata asa ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poate ca ai un orificiu in plus, mai stii?

| Mayuri a răspuns:

Fie este vorba de cele doua orificii normale ale colului uterin (intern si extern), fie este vorba de uter didelf, care reprezinta o anomalie extrem de rara si apare prin lipsa totala de acolare a celor doua canale mulleriene din care rezulta doua hemiutere cu doua coluri uterine.