| DerpRo69 a întrebat:

Am fost la strand acum câteva zile si am stat cam mult in soare, m-am bronzat peste tot dar marea problema e la piept si coate..Ma ustura foarte rău si am si au aparut niste bube maronii,ce sunt acestea? M-am tot dat cu crema da am terminat-o,am citit pe net ca dusul rece ajuta la piele,ar avea efect si la mine,pielea mea e uscată "îmbătrânită" si nu vreau sa se ajungă la ceva mai rău ca asta e prima data când ma bronzez atât de rău, voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa pui o poza? Oricum e cazul sa mergi la medicul dermatolog. Soarele distruge celulele pielii si riscul de cancer de piele este mult mai ridicat atunci cand ne bronzam sau ardem pielea. Nu te rezuma doar la ingrediente anti-iritante, cremele reparatoare sunt foarte importante! Pielea trebuie refacuta, pentru ca ti-ai distrus celulele. Consultul dermatologic este obligatori! Ar putea sa fie melanom.
http://spynews.ro/uploads/image/Loredana%20F/alunite.jpg

http://www.eucerin.co.uk/......raphic.jpg

Poti sa folosesti iaurt sau smantana un pic rece, ajuta la diminuarea inflamatiei dar efectul benefic este dat de temperatura produsului, nu de ingredientele in sine pe care le contine pentru ca ele nu sunt absorbite in piele. La fel de bine pot functiona si compresele reci.

Foloseste anti-iritanti : suc de aloe vera, ceai de musetel sau ceai verde. Ceaiul trebuie sa fie caldut si sa il folosesti intr-o ora de la prepararea lui ca sa beneficiezi de puterea maxima a ingredientelor. Aplica compresele cu ceai de mai multe ori pe zi.

Daca iti cumperi suc de aloe vera uita-te ca la ingrediente sa fie un procent cat mai mare de aloe vera :
http://www.biosano.ro/suc-de-aloe-vera-1000-ml

Soarele distruge celulele pielii si bariera protectoare, ar trebui sa folosesti o crema reparatoare si sa te feresti de produsele iritante. ( alcool, parfum )

Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Evita expunerea la soare pana ti se vindeca pielea! Nu folosi uleiuri esentiale, produse parfumate sau creme grase pe piele. Foloseste spf 50 vara. Protectia solara trebuie reaplicata o data la doua ore atunci cand te expui la soare.

Inlocuieste produsul de curatare obisnuit cu Balea Ultra Sensitive Duschgel - nu contine ingrediente iritante, are agenti blanzi de curatare, nu usuca pielea si costa doar 8-10 lei. Il gasesti in magazinele DM : https://www.dm.de/balea-duschgel-ultra-sensitive-p4010355992239.html

Mananca cat mai multe fructe si legume ca sa-ti ajuti pielea sa se refaca. Bea zilnic apa cu zeama de la o lamaie, adauga o lingurita de miere daca vrei sa o indulcesti.

| Hexiled a răspuns:

Din moment ce ti au aparut acele bube e clar ca te-ai ard, du te la medic pana nu e mai rau

| ASMA14 a răspuns:

Da-ti cu iaurt pe piele.este foarte bun

| Alexandru400 a răspuns:

Consulta un medic cu privire la aceasta problema, neutilizand protectie solara ti-ai expus pielea la un risc mare de raze UV.

Arsurile solare.

După expunerea fără protecţie, îndelungată sau la ore nepotrivite, pot apărea arsurile solare. Aceste inflamaţii cutanate variază de la o simplă înroşire însoţită de o durere uşoară, până la o durere intensă asociată cu edem, băşici sau febră, frisoane, deshidratare, cefalee, greaţă şi vărsături.

Specialiştii recomandă aplicarea unei loţiuni sau creme cu aloe vera sau cu ingrediente calmante şi anti inflamatoare, pastile analgezice (aspirină sau ibuprofen), multă apă pentru hidratare. În cazul în care arsurile sunt puternice, e de preferat să mergi la un medic dermatolog.

Cel mai favorabil ar trebui sa consulti un doctor pentru problema ta si ti se va prescrie un tratament.