| matterwhat a întrebat:

Buna TPU....am o intrebare sau mai bine zis o problema, nu stiu daca este la categoria potrivita da na hai sa incep. Sambata si duminica am stat la bronzat ( sambata am stat 3 ore la bronzat si duminica 1 ora) si mam ars nu mai pot ce ma ustura pielea. Intrebarea mea ar fi cu ce sa ma dau pe piele sa-mi treaca usturimea?
P.S. Mentionez ca nu m-am dat cu crema de soare
Help please!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xForSmile a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema saptamana trecuta laughing) Eu eram arsa tare pe umeri si spate. Uite ce te poate ajuta (mie asa mi-a trecut )
1. Lotiune calmanta (de aia dupa plaja)
2. Iaurtul simplu (sa nu faci prostia sa dai cu de ala de fructe )
3. mierea de albine

O sa te usture asa cam 2 zile dupa ce te-ai bronzat, apoi o sa scapi happy

3 răspunsuri:
| poppies a răspuns:

Iaurt sau ceva crema cu aloe vera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea imi dau seama cum nu ai simtit ca efectiv te arde, mai ales ca nu te-ai dat cu nimic. Si ulei de masline din bucatarie cred ca ar fi fost bun, orice care putea crea o pelicula de protectie pe piele.
Cu iaurt te poti da, mai calmeaza usturimile. Bine, iti vor trebui niste haine de "sacrificiu", ca daca te ungi cu iaurt, o sa te si patezi putin.
Sau, daca vrei o crema: poti lua orice lotiune dupa plaja de la magazin, insa iti recomand una de firma, gen nivea. Dai un ban da' stii ca face.

| writer a răspuns:

Poți să te dai cu cremă pentru soare, sau cu orice al crem, dar mai este o modalitate e veche dar efectivă, să te dai pe piele cu smîntină.