| whyntt a întrebat:

Am fost muscat acum 10 zile de catelul meu, ciobanesc german 11 luni...Am fost la spital dupa 2 zile si mi.a facut anti tetanos, nu si anti rabic a zis ca nu e nevoie...Cainele a avut anti rabicul la 6 luni si chiar in ziua in care sa il repete ma muscat..sa.mi mai fac vreo grija

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este cazul sa iti faci nici o grija, cainele era vaccinat. Rapelul se face cu mult inainte ca vaccinarea sa nu mai fie eficienta, asa incat nu conteaza ca facuse rapel exact in ziua respectiva

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este alta:
Un caine de 11 luni care-si musca stapanul ori este dresat gresit, ori s-a aparat de agresivitatea stapanul lui!

Reflecteaza!

| whyntt explică (pentru Bula):

Doctoru incerca sa ii faca vaccin si cainele a fost dresat pentru paza si protectie.El a vrut sa il prinda de gat si era sa il muste si m-a tras pe mine de mana...

| whyntt explică (pentru Bula):

...Nu prea pot sa explic, mai pe scurt cainele avea botnita si a reusit sa o rupa in timp ce ii facea vaccinul. Cand era aproare sa il muste pe doctorul veterinar m-a impins in fata cainelui...si.a dat tarziu seama ca sunt eu, dar totusi muscatura nu a fost grava a fost doar pielea loata

| Bula a răspuns (pentru whyntt):

E vina ta!
Daca nu folosesti botnita sigura, cainele poate provoca probleme mari, chiar si sa omoare un copil sau un adult slab.
Daca era dresat corect, atunci la prima ta strigare trebuia sa inceteze atacul si sa te asculte, nu sa te muste.

| whyntt explică (pentru Bula):

Nici nu stiam ca vine in ziua accea..Deabea venisem din parc si m.am trezit ca sunt impins in fata la caine.

| Bula a răspuns (pentru whyntt):

Cainele NU este de vina daca n-are botnita sau botnita este de proasta calitate.
De vina esti doar TU, stapanul cainelui, care esti raspunzator pentru faptele sale.
Indiferent de scuze.

| whyntt explică (pentru Bula):

E fost botnita k9...ce vrei mai mult... daca e nu am fost acasa si ai mei au pus botnita gresit

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca ei au spus ca nu e nevoie poti sta linistit. Pe mine m-a muscat cainele meu si n-am fost deloc la medic si nu cred ca avea cainele toate vaccinurile la zi. (ii le-am facut cand era mic, cand m-a muscat avea deja vreo 4-5 ani). Pericol de rabie apare daca sta mult pe afara si vine acasa ranit de alt animal.

| Tbobex a răspuns:

Vezi sa nu turbeze cainele (gluma)

| anonim213 a răspuns:

Pe mine m-a "muscat" sau nu stiu m-a ciupit sa zic asa un caine lup daca intelegi ce spun aici... ma jucam putin cu el si dintr-o data ii aud tritul ala sau ce mormaia acolo si eu m-am indepartat de el si a simtit o nesiguranta din partea mea asa ca m-a alergat toata gradina si m-a muscat putin iar din momentul ala l-am batut de i-au sarit capacele i-am dat in coaste i-am rupt piciorul macel ce sa mai. Imi pare rau dar din moment ce ma musti ei pai aici treaba devine serioasa... Ma rog, in legatura cu problema ta, nu pot sa spun ca ar fi o problema din moment ce pe mine m-a muscat un caine lup si n am nimic la momentul actual si nici n-am fost la medic.