| anonim_4396 a întrebat:

Am fost muscat de caine azi, m-am spalat cu sapun si apa multa dupa care am aplicat dezinfectant, am fost muscat de un caine curat nu cred ca avea rabie, am doar o zgarietura in sange mica, totusi sunt panicat daca patesc ceva, imi dati, am fumat tigari una dupa alta de teama, ce sfaturi imi dati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la contagioase sa-ti faca vaccinul antirabic si antitetanos. Fumatul excesiv si ingrijorarea nu-ti vor rezolva profilaxia unor boli mortale.

| Raniia a răspuns:

Daca ti-a infipt coltii mai profund trebuie sa mergi la medic pentru vaccin antitetanos. Daca numai te-a zgariat si te-ai spalat din abundenta cu apa si sapun si ai dezinfectat cu apa oxigenata, probabil nu exista riscul sa turbezi sau sa faci o infectie.Pentru linistea ta du-te si fa vaccinul.

| doctorandus a răspuns:

Daca crezi ca nu are rabie si are, vei da ortu' popii in curand. Rabia se poate trata doar la inceputul bolii, pe urma: sapa si lopata.

| SimonaCristina a răspuns:

Mergi la o camera de garda. Ei hotarasc daca e nevoie de vaccin antitetanos sau iti indica vaccin antirabic.
Sanatate!

| MyTedyBear a răspuns:

Buna!
Stai calm, nu ai nimic daca zgarietura e mica si ai dezinfectat-o.
Daca nu te doare nu ai motiv de ingrijorare...
In caz ca rana doare sau incepe sa curga mult sange poti merge la un doctor pentru un consult si un medicament pentru rana...
Noapte buna!