| DamianBlack a întrebat:

ieri pe la ora 4 dupa-masa, m-am taiat in ceva si apoi am mers sa-i pun niste apa cainelui meu m-am pus langa el si el mi-a lins taietura, eu nestiind ca sunt taiat, pentru ca nu am simtit nimic, nu prea i-am dat atentie, dar dupa ce am obervat am mers in casa si m-am spalat cu apa si sapun. Apasam pe zona aia sperand sa curga sange si sa am mai mici sanse sa iau vreun virus sau rabie. dupa vreo 2-3 spalari am pus un servetel si s-a inchis rana. Acum sunt cam speriat sa nu am rabie sau ceva, cainele meu nu arata simptome cum ca ar fi bolnav de asa ceva, din cate stiu a fost vaccinat acum 1 an, 2 de antitetanos, si nu e in preajma cainilor sa fie muscat de un caine infectat. Si am nevoie de parerile voastre sad Dau si funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca traiesti la oras si nu e vreun munte in apropiere iar cainele nu se plimba prin salbaticie, sansa ca acel caine sa aiba rabie este extrem de mica.

Cat despre saliva nu ai de ce sa iti faci griji, cainele tau iti arata ca ii pasa de tine asa ca te ingrijeste. Exista bacterii nocive in saliva lui dar ti-a lins o rana care sangera deci dupa ce te-a lins a mai curs putin sange sa dreneze zona.

Ca regula generala nu e ok sa lasi cainii sa linga ranile sau fata, e ok daca se intampla din cand in cand accidental dar nu e ok daca se face constant.

Cel mai bine este sa urmaresti rana, daca dupa 2-3 zile apare ceva anormal (te-ai mai taiat deci stii cum e) ar trebui sa consulti un medic. In cel ami rau caz te alegi cu niste antibiotice.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu, daca ma ranesc un pic, sug rana si scuip, dupa care o ling.
Saliva este cel mai bun dezinfectant natural, la indemana! happy
Si animalele se ling, daca se ranesc...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stii ca saliva de caine este foarte benefica pentru rani? Virusul nu se transmite asa usor. Plus ca parca in gura unui caine se afla mai putine bacterii ca in gura unui om. Sistemul lui imunitar este mult mult mai puternic decat cel al omului.
Considera un ajutor, stai linistit happy

PS: pe spiderman l-a muscat un paianjen laughing

| anonimg a răspuns:

După cum ai descris, nu este nici o problemă.

| TheGentleman a răspuns:

Saliva câinelui/ a animalelor este plină de bacterii. Urmărește rana, iar dacă ți se pare ceva neregulă cu ea du-te la medic.

| Ezymihai a răspuns (pentru TheGentleman):

Un om cu capul pe umeri în sfârșit!

| Sabs28 a răspuns:

Nu patesti nimic :-) Rabia e f rara si la caini, si ai fi stiut daca e turbat cainele. Saliva cainelui chiar vindeca ranile, de aceea te-a si lins. E tare dulce

| Ezymihai a răspuns (pentru Sabs28):

Of, of deșteaptă ești! Cum să fie sănătoasă? E salivă de câine! Cu limba aia se linge la c*r, la p**ă și alte zone care pot avea bacterii

| DamianBlack explică:

Va multumesc, nu ma asteptam la atat de multe raspunsuri happy big grin Considerati-va toti castigatori din moment ce pot sa dau doar o funda. ^^