| alexRE a întrebat:

Am fost saptamana trecuta la doctorul de familie sa-mi dea o trimitere la doctorul urolog, deoarece ma deranja testicolul stang cand mergeam
(era o durere slaba care se propaga in zona de jos a abdomenului nimic ingrozitor)...insa ea mi-a dat o trimitere la dr.chirurg,pe trimitere scria varicocel, am ajuns la dr.chirurg si ma controlat.
Acum nu stiu ce sa zic, el a zis ca nu am nimic, sa am incredere in el sau sa merg si la un urolog?
Chirurgul era un om mai in varsta deci ma gandesc ca avea experienta... dar e ciudat ca ma controlat din piceoare(el e specialist poate asa se face)., lol

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai poti sta 3 zile si daca insista durerea mergi la urolog.

| DrA a răspuns:

Intr-adevar consultul se face cu pacientul in ortostatism (adica in picioare). Poti sa mai astepti in cazul in care durerea nu se accentueaza. De asemenea daca vezi vreo schimbare de culoare a testicolului, gen se inroseste sau se invineteste trebuie sa mergi in urgenta la spital. Varicolelul este o afectiune foarte serioasa, dar tratabila asa ca nu te speria.

| danifriend11 a răspuns:

Du-te la un rmn cu substanta de contrast va gasi cauza, varicocelul este mai pronuntat la efort, sigur il ai, am patit sa merg la 3 medici si inainte de operatie a zis ca nu am nimic, acum am mers din nou, era vizibil si urmeaza sa mi se faca embolizarea. Este o metoda de ultima generatie fara a fi taiat, doar prin vena femurala.