| Assu53 a întrebat:

am si eu urmatoarea problema, va rog cu niste sfaturi daca puteti sa ma ajutati : acum cateva zile a inceput sa ma doara rau de tot o masea, m-am dus imediat a2a zi la dentist, acesta mi-a spart vechea plomba spunandu-mi ca am o infectie sub ea si ca am facut bine ca m-am dus asa devreme la dentist ca daca nu mi se umfla, mi-a dat tratament cu amoxicilina. dupa ce am ajuns acasa, mi-a trecut efectul anestezicului si m-au luat niste dureri si mai mari si mai greu de suportat, intr-un final am reusit de am adormit, si cand m-am trezit ziua urmatoare mi se umflase tot obrazul de nu mai puteam sa deschid deloc gura. am asteptat am zis ca poate o da inapoi de la antibiotic si nimic, deja sunt la a3a zi de tratament si mi s-a umflat toata fata pe zi ce trece mi se umfla mai rau, spuneti-mi CE SA FAAAC? oare antibioticul nu este bun? sau am eu o infectie mult prea mare pentru a fi tratata cu medicamente, trebuie sa ma duc iar la dentist sa imi dea pansamentul acela jos sau ce mi-a pus in masea? oare sa infectat mai rau atunci cand am fost la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

Stai LINIŞTIT că în 2-3 zile se va retrage inflamaţia deoarece Augmentin-ul este mult mai BUN.

Dacă ştiai că a pus pansament în măsea, atunci TREBUIA să mergi înapoi la stomatolog în prima zi când s-a inflamat obrazul!

Oricum, relax că NU ajungi la chirurg!

Pui comprese cu gheaţă pe obraz/maxilar pentru ca să se retragă inflamaţia şi să încerci să "sugi" ( tragi ) puroiul din măsea şi să-l scuipi ( faci asta cel puţin de câteva ori consecutiv, la fiecare 2-3 ore ).

Multă sănătate.

9 răspunsuri:
| DeejayAndr3y a răspuns:

Salut! Ai o infectie foarte mare.Trb sa te duci imediat la alt dentist.O sa te curete.

| Assu53 explică (pentru DeejayAndr3y):

:-s deja m-am speriat... cred ca asta o sa fac maine, deoarece nu vreau sa ajung mai grav de atat... legat de durere de cand mi s-a umflat in halul acesta nu ma mai doare ca atunci cand m-am dus la dentist, dar ma doare, cand iau ibuprofen imi trece relativ, am incercat drept calmant si piafen dar. fara rost.

| amorezul17 a răspuns (pentru Assu53):

Du-te la alt dentist repede...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, antibioticul prescris NU face faţă infecţiei!
Ori doza recomandată este prea MICĂ, ori Amoxicilina NU este eficace în cazul microbului care a generat infecţia respectivă.

Trebuie să mergi URGENT la stomatolog pentru a revizui doza, ori pentru a schimba antibioticul!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Assu53 explică (pentru bursuc001):

Multumesc, am fost astazi la doctor... mi-a spart pansamentul din masea ca sa elibereze, ca sa iasa infectia din masea, mi-a schimbat antibioticul, acum mi-a dat augmentin, sa iau una la 8 ore, si sa tin gheata, a zis ca daca nu da inapoi este nasol pentru ca ma trimite la chirurg crying crying crying si nu vreau sa ajung la bisturiu :-s straight face sper doar sa se dezumfle pana maine sau macar acolo sa nu mai fie asa rau straight face

| Assu53 explică (pentru bursuc001):

Da exact asta fac, iti multumesc ft mult pentru sustinere, ai funda happy eventual daca iti mai vin idei ceva te rog sa postezi, eu o sa va postez mereu ce am facut, ca poate in viitor vor mai fi cazuri ca minestraight face

| bursuc001 a răspuns (pentru Assu53):

Cu plăcerewinking

O seară frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Assu53):

Cu plăcere!

Stai LINIŞTIT că în 2-3 zile se va retrage inflamaţia deoarece Augmentin-ul este mult mai BUN.

Dacă ştiai că a pus pansament în măsea, atunci TREBUIA să mergi înapoi la stomatolog în prima zi când s-a inflamat obrazul!

Oricum, relax că NU ajungi la chirurg!

Pui comprese cu gheaţă pe obraz/maxilar pentru ca să se retragă inflamaţia şi să încerci să "sugi" ( tragi ) puroiul din măsea şi să-l scuipi ( faci asta cel puţin de câteva ori consecutiv, la fiecare 2-3 ore ).

Multă sănătate.

| Bosutarionelconstantin a răspuns:

Du-te la un dentist sa-ti recomande un tratament sa se dezumfle si dupa aia scoate maseaua da-ca vrei sa nu mai ai probleme

| Assu53 explică (pentru Bosutarionelconstantin):

Vedeti voi, nu prea vreau sa o mai scot si pe asta pentru ca deja am scos 2 din cauza neglijentei de a nu merge la dentist straight face si de data asta am zis sa ma duc de cum a aparut durerea si am dat de necaz... astazi am vb cu dansa la telefon si a zis sa ma duc si a spus ca daca pot sa scot eu pansamentul de mi l-a pus dansa in masea pana ajung la dansa ar fi si mai bine, dar nu pot sa il scot pentru ca sa intarit ghipsul acela sau ce o fi straight face