| kMirke a întrebat:

Ma doare o masea ingrozitor. Azi o sa ma duc la dentist, o sa imi traga maseaua? Sau imi va da ceva sa imi treaca si sa se dezumfle si dupa o trage?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!
Oricum, NU cred că e cazul să ţi-o extragă happy

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pune un medicament si dupa iti faceun tratament si apoi ti-o scoate. FUNda?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Depinde vere...

Numa dentistu` va stii ce e de facut cand vei deschide gura.

| superpret a răspuns:

Pai daca e umflata inseamna ca ai infectie, nu ti-o poate trage.Iti da tratament (antibiotice) si dupa ce iti va fi eliminat tot puroiul te vei duce si de abia atunci iti va scoate maseaua.

Nu exista tratament pentru maseaua cu infectie, eu am avut doua - pana nu le-am scos nu am rezolvat nimic.Din cate mi-a spus dentistul ar fi niste masele crescute prea tarziu si automat vor avea aceste probleme.

| kMirke explică (pentru superpret):

Eu cand am mancat, am prins un os acolo si na. E umflata de 2 zile si doar o data mi s-a desumflat cateva ore si dupa a revenit la loc.

| cecilika a răspuns:

Eu tot am fost la dentist si daca te doare iti va pune o anestezie si apoi o va scoate cu clestele.nu te teme nu doare aproape deloc...bafta

| MircescuCristian1994 a răspuns:

Iti da cu un spray care te amorteste si ti-o trage