| Catalin175 a întrebat:

Am fumat iarba acum o luna vreo 5 fumuri dintr-o țigară făcuta din 0.3 iarba și restul tutun și acum am mai fumat cred ca 0.5 de iarba, sunt slab și am 17 ani, în cât timp ma pot duce liniștit la analizele pentru permisul de conducere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peste 1 an.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Credeam ca vrei sa stii in cît timp te poti duce linistit la "facultate" ( Adică in inchisoare) laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce treaba au analizele pentru permis, ca nu te cauta nimeni de droguri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai fumat 0.5 de iarbă, când, cu cât timp în urmă. Lasă să treacă 2 săptămâni și apoi analizele.
Dacă continui să fumezi iarbă, adică marujuana, rișru să nu te mai poți opri. Iarba să îți devină obicei zilnic. Obicei fiind, te vei urca într-o zi la volan drogat, pentru tine lucru normal, pe care nu îl mai iei în seamă. Vei termina la urgență, la morgă sau la închisoare dacă omori un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu primesti niciodata permisul de conducere pentru ca ciumpalaci ca tine nu merita sa primeasca permisul auto. Drogati ca tine omoara oameni nevinovati pe trecerile de pietoni si nu numai.

| Catalin175 explică (pentru anonim_4396):

Fratele meu, fumez odată la nu știu câte luni adică foarte rar, plus ca nu îmi place și nu voi mai fuma asa ceva vreodată, nu te apuca imediat sa critici.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Interesant că pe alcoolici nu-i numești "drogați", dar pe cei care fumează plante (care nici n-au omorât vreodată pe cineva în miile de ani de când se fumează) îi numești "drogați" și pui toate accidentele rutiere în cârca lor.
Te felicit.

| RB26DETT a răspuns (pentru FaraNume1245):

Am prieteni ce baga iarba la activ si dupa 1-2 ani s-au schimbat putin psihic, zici ca-s putin ametiti si doar marijuana au bagat, nu alte mizerii, asa cand vorbesti cu ei zici ca-s putin in urma, prea calmi, parca nu-s atenti la nimic. Din cate stiu iarba te calmeaza, te moleseste, daca te urci la volan fumat unde ti-s reflexele?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru RB26DETT):

Tre' să fii grav să te prăjești de la așa ceva. Asta în cazul în care nu tragi non-stop timp îndelungat, caz în care creierul face niște chestii interesante și "încetinește". În alte cazuri, problema e la tine. Crezi că încetinești, și chiar o faci, datorită efectului placebo și fricii.
Nu-i bine să conduci fumat, chiar dacă nu te încetinește, substanța având un efect halucinogen.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)
Si tu? Te simti mai implinit ca ai facut o fapta azi? Ai sters pe jos cu o intrebare, ti-a crescut barbatia?

Tu ce ai mai baut azi? Stiai ca si alcoolul e drog dar legal? e chiar mult mai agresiv si periculos pentru corp si cei din jur.

"Drogatii "ca el nici nu se urca la volan fumati pe cand oamenii care au alcool in sange tot se urca? Stii cumva dumitale cate accidente au fost din cauza "drogatilor ca el"? comparat cu cate accidente au avut loc de-al lungul anilor cu oameni care au baut putin si urcat la volan si au provocat accidente?
Mai mult ca sigur nu.
Informeaza-te si dupa aceea vorbeste/scrie. Vad ca ai raspuns sa te afli in treaba.

| alex15ccc a răspuns:

Analizele sunt pentru posibilele boli pe care ai putea sa le ai, nu pentru substante interzise.

| Pain03 a răspuns:

Poti merge liniștit cand vrei tu.
Nu fuma si tu iarba in ziua in care iti faci dosarul medical, ca nu e foarte indicat?
Daca ai fumat astăzi, maine dimineața poți merge liniștit, nu are nimeni treaba ta.
Succes!